Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


18:32, 20 Mayıs 2018 Pazar
Güncelleme: 10:49, 14 Mayıs 2018 Pazartesi

  • Paylaş
Fransa'daki muhalif lider Kazakistan mitinglerinin organizatörü oldu
Fransa'daki muhalif lider Kazakistan mitinglerinin organizatörü oldu

Kazak muhalif Ablyazov, geçtiğimiz hafta Kazakistan'da gerçekleşen protesto gösterilerini kendisinin organize ettiğini söyledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa’da yaşayan Kazakistan'ın muhalif lideri Muhtar Ablyazov, 10 Mayıs'ta ülkenin çeşitli şehirlerinde yapılan izinsiz protesto gösterisinin organizatörü olduğunu söyledi.

Azattyk radyosunun protestolarla ilgili olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Ablyazov, "Siz garip sorular soruyorsunuz. Kazakistan’daki tüm mitinglerin organizatörü benim” dedi.

10 Mayıs'ta Astana, Almatı, Uralsk, Aktobe, Atyrau, Çimkent ve Semey’de izinsiz olarak hükümeti protesto eden kişiler "siyasi tutukluların serbest bırakılmasını, işkencenin durdurulmasını talep ederek, ülkedeki sosyo-ekonomik durumla ilgili endişelerini dile getirmişlerdi.

Kazak polisi protesto sırasında onlarca kişiyi gözaltına almıştı.

Gözlemciler ve katılımcılara göre Almatı'da yaklaşık 80, Astana'da ise yaklaşık 100 kişi protesto gösterisine katıldı. Katılımcıların çoğu polis tarafından gözaltına alındı ve otobüslerle polis karakoluna götürüldü. Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş