Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


14:59, 20 Mayıs 2018 Pazar
10:57, 16 Mayıs 2018 Çarşamba

  • Paylaş
Özbekistan'da 'çalışmaya zorlamak' OHAL sayılacak
Özbekistan'da 'çalışmaya zorlamak' OHAL sayılacak

Özbekistan'ın ABD büyükelçisi, ülkede insanları zorla çalıştırmayı "olağanüstü hal" olarak kabul edeceğiz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyayev'in ABD'ye yapacağı ziyaret öncesi 14 Mayıs'ta Washington'daki Ulusal Basın Kulübünde Özbekistan'daki insan hakları ve özgürlüklerinin durum değerlendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya eski Dışişleri Bakanı ve Senato Başkan yardımcısı Sodiq Safoev, İnsan Hakları Milli Merkezi direktörü Akmal Saidov, Özbekistan'ın ABD büyükelçisi Javlon Vahobov, HRW İnsan Hakları İzleme Örgütü Orta Asya sorumlusu Steve Swerdlow katıldı.

Özbek yetkililer Şevket Mirziyayev'in iktidara gelmesinden bu yana ülkede insan hakları, konuşma özgürlüğü ve basın alanındaki değişikliklerin yanı sıra dini özgürlüklerin genişlemesi konuları üzerinde durdular.

Son dönemde Özbekistan hapishanelerinden çok sayıda muhalif gazeteci ve insan hakları savunucularının serbest bırakılması ve "Amerika'nın Sesi" radyosu muhabiri Navbakhor Imomova'nın ülkede hizmet vermesi bu alanda büyük bir ilerleme olarak sunuldu.

Toplantıda konuşan Özbekistan'ın ABD Büyükelçisi Vahobov, “Ülkemizde çocukları ve bütçe kurumları çalışanlarını zorla çalıştırmayı önlemek için özel önlemler alındı. Uluslararası Çalışma Örgütü ve Dünya Bankası 'çocuk işçiliğinin sistematik kullanımına son verdiğimizi' doğruladı. Ancak, ABD Çalışma Bakanlığı bu alanda herhangi bir gelişme olmadığını söylüyor. Umarım yakında bu adaletsizlik düzeltilecektir. Cumhurbaşkanımız Mirziyayev, hükümet yetkililerine her türlü zorla çalıştırma olayını "olağanüstü hal" olarak görmesini emretti” dedi.

Toplantıda konuşan Senato Başkan yardımcısı Sadik Safaoev ülkesine otoriter yönetim şeklinden vazgeçilmeye başlandığını, bunun sadece bir taklit olmadığını ve bu sürecin devam edeceğini söyledi.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş