Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:36, 19 Haziran 2018 Salı
Güncelleme: 13:38, 31 Mayıs 2018 Perşembe

  • Paylaş
İslam düşmanı PEGIDA'nın domuzlu mangal eylemine karşı kampanya
İslam düşmanı PEGIDA'nın domuzlu mangal eylemine karşı kampanya

Hollanda'da, İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketinin iftar saatlerinde cami önlerinde yapmayı planladığı domuz etli mangal eylemlerine karşı bağış kampanyası başlatıldı.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hollanda'da bir aktivist grup tarafından başlatılan kampanyada, katılımcılar, PEGIDA'nın cami önlerinde yapmayı planladığı domuz etli mangal eyleminde kişi başına, kullanılacak et miktarına bir bedel biçerek kampanya hesabına bağış yapacak.

Kendilerini "Popup Kilisesi" olarak adlandıran bir grup aktivist, PEGIDA'nın domuz etli eylemine karşı başlattığı bağış kampanyasından elde edilecek geliri eyleme maruz kalan camilere bağışlayacak.

Aktivist Rikko Voorberg, yaptığı açıklamada, PEGIDA'nın yapmayı planladığı eylemle niyetinin Müslümanları kışkırtarak İslam'ı kötü göstermek olduğunu söyledi.

KAMPANYANIN AMACI

Eylemin, Ramazan ayının güzelliğine zıt olduğunu belirten Voorberg, "PEGIDA, kendini Hollanda'yı temsil ediyormuş gibi ve tüm Hollanda İslam'a karşıymış gibi gösteriyor. Ben bundan uzun süredir endişe duyuyorum. Bu yüzden başlattığımız bağış kampanyası ile camiye karşı yapılan eylemin camilerin faydasına dönüşmesini sağlayacağız." dedi.

KAMPANYAYA KATILMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Voorberg, kampanyaya katılmak isteyenlerin yapması gerekenleri anlatarak, şunları kaydetti:

"Katılımcılar, kampanya için özel tasarlanan internet sayfasından, PEGIDA'nın eylem yapmayı planladığı kentlerden birini seçerek domuz etli mangal eylemine katılacak her kişi başına, kullanılacak et miktarına ya da mangal süresine karşılık istedikleri ücreti belirleyecekler. Biz de eylemleri kontrol ederek kampanyaya katılanların hesaba toplam ne kadar aktarması gerektiğini tespit edeceğiz. Eylem ne kadar büyük olursa camiye o kadar fazla bağış yapılmış olacak."

Voorberg, kampanyanın PEGIDA'ya karşı güzel bir cevap olduğunu ve saldırıya maruz kalan camilere fayda sağlayacağını bildirdi.

PEGIDA, sosyal medya üzerinden Rotterdam, Utrecht, Gouda, Lahey ve Arnhem kentlerinde iftar saatinde cami önünde domuz etli mangal eylemi yapacağını duyurmuştu.

Hollanda'da, İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketinin iftar saatlerinde cami önlerinde yapmayı planladığı domuz etli mangal eylemlerinin bazılarına izin verilmemişti.İlgili Konular PEGIDA Hollanda
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş