Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


16:33, 18 Haziran 2018 Pazartesi
16:39, 31 Mayıs 2018 Perşembe

  • Paylaş
Ruslara itiraz eden Kırımlılar sürgün ediliyor
Ruslara itiraz eden Kırımlılar sürgün ediliyor

Rus vatandaşlığını kabul etmeyen Ukrayna vatandaşlarının Kırım'dan sınır dışı edilmesine ilişkin 180 karar Rus mahkemelerince onaylandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırım İnsan Hakları Grubu analisti Aleksandr Sedov, Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'da Rus vatandaşlığı almayı reddedenlerin Kırım'dan sınır dışı edildiğini açıkladı.

QHA'nda yer alan haberde daha çok Kırım'da aile bağları olmayanların sınır dışı edildiğini söyleyen Sedov, Rus idaresinin mahkemelerinin en az 180 deport kararı aldığını belirtti.

Sedov, Rus pasaportu almayan ve Rus vatandaşlığının feshedilmesi için başvuruda bulunmayan Ukrayna vatandaşı Kırımlıların değil, aynı zamanda böyle bir başvuruda bulunanların da yargılanarak para cezası verildiğini belirtti. Rus yönetiminin uygulaması gereği vatandaşların her yıl göç idaresine nerede bulunduklarını ve ne işle uğraştıklarını bildirmeleri gerekiyor. Sedov, "Eğer gecikirseniz hakkınızda protokol düzenleniyor, mahkemeye sevkediliyorsunuz mahkemede ise genellikle 2-5 bin ruble para cezası kesiliyor." diye konuştu.

Hatırlanacağı üzere Eylül 2015'te Rusya Federal Göç Servisi Başkanı Anatoliy Fomenko işgal edilen Kırım sakinlerine 2 milyondan fazla Rus kimliği verildiğini duyurmuştu.İlgili Konular kırım Rusya Ukrayna
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş