Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:08, 21 Haziran 2018 Perşembe
10:59, 07 Haziran 2018 Perşembe

  • Paylaş
Trump'ın ambargo kararı İran'ı vurmaya başladı
Trump'ın ambargo kararı İran'ı vurmaya başladı

ABD Başkanı Trump'ın İran'a ambargo kararı sonrası uluslararası şirketler, ülkeyi terk etmeye başladı.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Donald Trump'ın ambargo kararı sonrası İran'daki uluslararası şirketlerin ülkeyi terk etmeye başladığı bildirildi.

Donald Trump, İran ile nükleer anlaşmanın doğru olmadığını savunarak, anlaşmayı iptal etmişti. Ayrıca İran'a daha sert yaptırımlar uygulayacağını söylemişti.

AVRUPA ÜLKELERİNİN ÇAĞRILARI İŞE YARAMADI

Almanya, İngiltere ve Fransa gibi Avrupa ülkeleri bu kararı desteklemediklerini açıkladılar. Trump'ın kararına karşı İran'la nükleer anlaşmayı devam ettireceklerine dair açıklamalarda bulundular. Ayrıca bu Avrupa ülkeleri şirketlere İran'ı terk etmemesi çağrısında bulundu.

Ancak hiçbir uluslararası şirketin ABD'nin kara listesine girmeyi göze alamaması nedeniyle çağrılar bir işe yaramadı. 

ABD ŞİRKETLERE 90 GÜNLÜK SÜRE VERDİ

ABD, 8 Mayıs'ta İran'da iş yapan tüm şirketlere 90 günlük bir süre verdiğini duyurmasının üstünden 10 gün geçmeden ilk olarak 17 Mayıs'ta Fransız enerji grubu olan Total muafiyet alamadığı takdirde bu ülkedeki milyar dolarlık doğalgaz projesinden çıkacağını açıkladı.

Bir gün sonra Total'i Alman Siemens ve dünyanın en büyük gemi taşımacılık şirketi olan AB Müller Maersk takip etti.İlgili Konular iran ABD
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş