Putin: ŞİÖ askeri potansiyeli kimseye karşı değil | Orta Asya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


21:03, 21 Haziran 2018 Perşembe
15:03, 07 Haziran 2018 Perşembe

  • Paylaş
Putin: ŞİÖ askeri potansiyeli kimseye karşı değil
Putin: ŞİÖ askeri potansiyeli kimseye karşı değil

Çin medyasına ŞİÖ hakkında açıklama yapan PutinRusya'nın gelişimi için önemli bir faktör olmasının yanı sıra dünyadaki durumu etkilemek için de bir etken olacağını söyledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çin devlet medya şirketine verdiği röportajda Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ülkelerinin askeri potansiyelinin başka ülkelerle çatışmaya yönelik değil, üye ülkeler arasında kapsamlı ve çok yönlü işbirliği koşullarını sağlamak için gerekli olduğunu söyledi.

Putin yaptığı açıklamada bu kadar güçlü bir örgütün askeri işbirliğinin kuşkusuz Rusya'nın gelişimi için önemli bir faktör olduğu gibi dünyadaki durumu etkilemek için de önemli bir etken olacağını belirtti.

ŞİÖ daha verimli olması hakkında konuşmasını sürdüren Putin örgütün Çin, Rusya ve birçok eski Sovyet cumhuriyetleri arasında özellikle sınır sorunları çözmek için oldukça mütevazı bir kuruluş olarak oluşturulduğunu hatırlattı.

Rus lider Putin, “Ancak ŞİÖ’nde işbirliği genişledikçe birçok ortak noktada beraber hareket etmemiz gerektiğini gördük. Zamanla işbirliğimizin sınır sorunlarının çözülmesinden daha ciddi sonuçlar vereceğini gördük. Bu şekilde ŞİÖ kendini geliştirmeye başladı" dedi.

Hindistan ve Pakistan’ın bu örgüte katılmasının tüm prosedürleri tamamlandıktan sonra ŞİÖ'nün küresel bir organizasyon haline geleceğine dikkat çeken Putin, "Bu çok açık bir gerçektir, çünkü dünya GSYİH'sının dörtte biri, dünya nüfusunun yüzde 43'ü ve dünya topraklarının yüzde 23'ü bizim ülkelerimize düşüyor. Bunlar devasa kaynaklardır. Ayrıca Asya'daki büyüme oranlarını, Çin'deki büyüme oranını, Hindistan'daki büyüme oranını da göz önünde bulundurursak, bu Rusya ekonomisi için gerekli olan hızı sağlamada yeni bir imkan olacaktır” dedi.İlgili Konular rusya ŞİÖ Çin
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş