Putin'in Orta Afrika hamlesinin altında ne var? | Dosya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


21:02, 21 Haziran 2018 Perşembe
22:38, 08 Haziran 2018 Cuma

  • Paylaş
Putin'in Orta Afrika hamlesinin altında ne var?
Putin'in Orta Afrika hamlesinin altında ne var?

Rusya ve Orta Afrika Cumhuriyeti arasında olağandışı yakınlaşma gelişiyor, Orta Afrika Başkanı Foustin Touadera Ekim 2017'de Moskova’yı ziyaret ederek bir takım anlaşmalar imzaladı.

Biraz geriye gidersek Orta Afrika’da ne olduğunu anlamaya başlayabiliriz.

Birkaç yıl önce isyancılar aylarca süren çatışmalar sonucunda François Bozize’yi indirdiler ve büyük bir bozulma, ekonomik çöküş gerçekleşti, adalet ve düzen sağlanamadı. Birleşmiş Milletler bunun bir sonucu olarak ülkeye silah ve mühimmat sevkiyatını engelleme kararı aldı. Uluslararası yardım ajansları ülkenin nüfusunun yarısının yardıma muhtaç olduğunu düşünüyor. Yönetim ülkenin sadece küçük bir kısmını kontrol edebiliyor, güç birçok silahlı gruba geçmiş durumda ve Bileşmiş Milletler de merkezde polis ve asker teşkilatını kurmaya çalışıyor ama gerçekten Rusya neden dâhil oldu?

Rusya’yla Orta Afrika arasında yapılan anlaşmaya baktığımızda ilginç bir şey görüyoruz, bir maden anlaşması. Orta Afrika Cumhuriyeti elmas, altın ve uranyum madenleri bakımından çok zengin bir ülke. Moskova anlaşmayı iki ülkenin yararına olarak imzalıyor. Bu anlaşma muhaliflerin ve diğer ülkelerin dikkatini çekiyor ve gelecekte arazi için savaşlar çıkabilme tehlikesi bulunuyor.

Kaynak: QHA



İlgili Konular rusya Orta afrika
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş