Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


16:35, 18 Haziran 2018 Pazartesi
11:53, 14 Haziran 2018 Perşembe

  • Paylaş
İsrail’de gözaltında olan Ebru Özkan'ın ailesi son durumu anlattı
İsrail’de gözaltında olan Ebru Özkan'ın ailesi son durumu anlattı

İsrail polisi tarafından keyfi bir şekilde gözaltına alınan ve 3 gündür hapiste tutulan Türkiye vatandaşı Ebru Özkan'ın kız kardeşi Elif Özkan, son durumla ilgili Bizim Haber Merkezi’ne önemli açıklamalarda bulundu.

Kadir Gecesi'ni geçirmek için gittiği Kudüs'ten dönerken İsrail polisi tarafından Tel Aviv’deki Ben Gurion havalimanında alıkonulan Türkiye vatandaşı Ebru Özkan, bugün saat 10:00'da ikinci kez askeri mahkemeye çıkarıldı. 

Bizim Haber Merkezi’ne konuşan Ebru Özkan’ın kız kardeşi Elif Özkan şu ifadelerde bulundu: “Ablam kendi halinde bir insan, öyle çok özel olan biri değil. 27 yaşında sıradan bir vatandaş. 8 Haziran’da Kudüs’e gitti, 11’inde dönüş sırasında saat 16: 35 uçağına bineceği zaman İsrail tarafından alıkonuldu. İngilizce biliyor musunuz sorusuna hayır deyip sen gel tarzında. Sonrasında bizimle hiçbir şekilde iletişim kurulmadı. Sadece iyi olduğunu öğrendik. Dün (13 Haziran) mahkemesi oldu. Duruşmada büyükelçi ve avukat bulundu. Büyükelçi kendisiyle görüştü, iyi olduğunu söyledi. Dün hakim serbest kalması kararını verdi ama sonrasında İsrail polisi 72 saat sorgusunun devam etmesi ve gözaltında kalması gerektiğini talep edince, hakim de 3 günün çok olduğunu söyleyip 24 saate indirdi, tekrar 24 saat gözaltına alındı, üst mahkeme için bu yapıldı, üst mahkemede tutuklu yargılanması için delil amaçlı. Bugün saat 10:00’da üst mahkemede duruşması vardı. Haber bekliyoruz.”

Ebru Özkan kimdir?

27 yaşında ve Sosyoloji bölümünden mezun.

Özel bir turla gezi amaçlı Kudüs’e giden Ebru Özkan, Kudüs ziyareti sonrası Türkiye'ye dönmek için Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanı’nda bavullarını teslim etmesinin ardından İsrailli bir görevli tarafından durdurulmuş, görevlinin "İngilizce biliyor musun?" sorusuna "Hayır" cevabını vermesi üzerine başka hiçbir gerekçe gösterilmeden alıkonulmuştu.

Gruptaki diğer arkadaşlarının itirazlarına rağmen Özkan'ın geri dönüşüne izin vermeyen İsrailli yetkililer, Özkan'ın kısaca sorgulanacağını ve bir sonraki uçuşta İstanbul'a hareket edeceğini söylemişti.

Kaynak: Bizim Haber Merkezi (BHM)

 İlgili Konular Ebru Özkan İsrail
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş