TARİHTE BUGÜN: İstanbul, büyük depremle 'Küçük Kıyamet'i yaşadı | Tarihte bugün | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


14:13, 20 Haziran 2018 Çarşamba
Güncelleme: 00:04, 10 Eylül 2017 Pazar

  • Paylaş
TARİHTE BUGÜN: İstanbul, büyük depremle 'Küçük Kıyamet'i yaşadı
TARİHTE BUGÜN: İstanbul, büyük depremle 'Küçük Kıyamet'i yaşadı

Tarihte bugün yaşanan olaylar arasında; İstanbul'da büyük deprem, Sultan IV.Murat’ın tahta geçmesi, Rum Katil Hrisantos’un öldürülmesi, CERN’deki Atlas deneyinin başlaması var…

Dünya Bülteni/Tarih Dosyası

GÜNÜN OLAYI

İstanbul'da Büyük Deprem ‘’Küçük Kıyamet’’ (1509)

10 Eylül 1509’da İstanbul’da halk arasında küçük kıyamet olarak adlandırılan büyük bir deprem oldu. Deprem ağustos ayında Tokat civarından başlamış bugün Kuzey Anadolu fay hattı olarak adlandırılan hat üzerinde farklı zamanlardaki sarsıntılarla İstanbul’a kadar ulaşmıştı. Halk iki ay evlerine girememişti. Küçük kıyamet denilen depremde 109 mescit, 1070 ev hatta İstanbul surlarının bir bölümüne de yıkılmıştı. Bütün bunların dışında neredeyse hasarsız bina kalmamıştı. Depremde 5000 ‘e yakın insan hayatını kaybetmişti. Hükümdar II. Bayezit Edirne’ye gitti ve orada kendine çatma ahşap bir ev yapıldı. Ancak Edirne’de de aynı şiddette bir deprem oldu Tunca nehri taştı ve büyük hasarlar oluştu. Bir çok insan hayatını kaybetti.

GÜNÜN KİŞİSİ

Sultan IV.Murat (1612-1640)

Sultan I.Ahmet’in oğlu olan Sultan IV.Murat akli dengesi yerinde olmadığı iddia edilen amcası I.Mustafa’nın yerine 11 yaşında 10 Eylül 1622 tarihinde hükümdar oldu.Saltanatının birinci devresi devlet yönetiminde annesi Kösem Sultan ve yeniçeri zorbalarının etkili olduğu oldukça sıkıntılı bir dönemdi.İkinci devrede ise mutlak otoritesini sağladı ve aldığı sert tedbirler ile devleti tekrar eski gücüne kavuşturduğu dönemdir. Ülkenin iç durumunu yoluna koyan IV.Murat, o dönemin büyük dış sorunu İran savaşlarına’da çıktığı seferler ile başarı ile son verdi. Son olarak İranlılardan Bağdat’ı geri aldı ve bugün kü Türkiye-İran sınırına kaynaklık eden Kasr-ı Şirin Antlaşmasını imzaladı. Ancak daha 28 yaşında iken ağır bir hastalığa yakalanarak vefat etti.

GÜNÜN ÖNEMLİ OLAYLARI

Saint Germain Antlaşması (1919)I.Dünya Savaşı sonunda yenilen devletler ile yapılan ikinci antlaşmadır. Savaşın taraflarından Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dağıldığı için Avusturya ile yapılmış antlaşmadır. 10Eylül 1919’da yapılan bu antlaşma ile Avusturya-Macaristan İmparatorluğu parçalanmış yerine küçük bir Avusturya Cumhuriyeti kurulmuştur.

Rum Katil Hırisantos  Öldürüldü (1920) 

9-10 Eylül 1920 İstanbul gazeteleri halka ünlü Rum kabadayı Hırisantos’un öldürüldüğünü duyuruyorlardı. Hırisantos Müslüman ahali için tam bir baş belası idi. Bir çok polis ve vatandaşın öldürülmesi olayına karışmıştı. Hırisantos’un gücü işgal kuvvetlerinden kaynaklanıyordu. Sonun da İstanbul polisinin bir gece baskını ile bu bela ortadan kaldırıldı.

Sovyetler Birliğinin Milletler cemiyetine Üye Olması (1934)

1917 Bolşevik ihtilali ile kurulan Sovyetler Birliği batı dünyası ile ters düşmüştü. Bu durum Milletler Cemiyet’inin kuruluşunda da devam etti. Daha sonra ise ideolojik kaygılar nedeniyle Sovyetler Birliği cemiyete üye olma konusunda tereddütler yaşamıştır. Türkiye’nin 1932’deki üyeliğinden sonra 10 Eylül 1934’de Sovyetler Birliği de Milletler Cemiyeti’ne üye oldu. 

Kapalıçarşı Yangını (1943)

Yapımı fatih Sultan Mehmet zamanına kadar dayanan İstanbul Kapalıçarşı 10 Eylül 1943’te bir yangın geçirdi. Bu yangın da döşemeciler ve yorgancılar bölümü yanmıştır. Ondan 11 yıl sonra 1954'deki büyük yangın Kalpakçılar Caddesi başta olmak üzere Çarşı'nın büyük bir bölümünü yok etti. Kapalıçarşı bu ikinci yangından sonra bakım ve onarıma alınarak bugün ki haline getirildi.

CERN’deki Atlas deneyi Başladı (2003) 

İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi CERN'de yüzyılın deneyi olarak bilinen ATLAS deneyi başladı. CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın 27 kilometre uzunluğundaki tünellerinde ilk ışın, 10 Eylül 2008 günü Türkiye saatiyle 11.28’de dönmeye başladı. Bu deneyler üzerindeki tartışmalar halen devam etmektedir.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI

1920- Türkiye Komünist Partisi (TKP) Bakü’de kuruldu.

1921- Sakarya Savaşı’nda Türk karşı taarruzu başlatıldı ve Duatepe alındı.

1970- ABD’nin Türkiye’de haşhaş ekimini yasaklama önerisi Meclis’te reddedildi.

1974- İstanbul’da Haliç Köprüsü hizmete girdi.

1976- İstanbul’a gelmekte olan İngiliz Havayolları’na ait yolcu uçağı ile Yugoslav yolcu uçağı Zagreb yakınlarında çarpıştı. 25’i Türk 176 kişi öldü.

1979- Şair Ceyhun Can 39 yaşında öldü.

1981- Picasso’nun Guernica tablosu 40 yıl sonra ABD’den İspanya’ya döndü.

1990- Ebru sanatçısı Mustafa Esat Düzgünman 70 yaşında öldü.

1998- Yardımlarıyla tanınan Semiha Şakir 93 yaşında İstanbul’da öldü

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş