Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:58, 18 Haziran 2018 Pazartesi
12:31, 02 Mayıs 2016 Pazartesi

  • Paylaş
Almanya yüzlerce mülteci çocuğu sınırdan geri çevirmiş
Almanya yüzlerce mülteci çocuğu sınırdan geri çevirmiş

Almanya’nın yılbaşından bu yana 300’den fazla çocuk sığınmacıyı sınırdan çevirdiği belirtildi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya basınında yer alan habere göre, geçen yılın başından bu yana yanında bir yetişkin bulunmayan yüzlerce çocuk sığınmacıyı geri çevirdi.

DW'nin haberine göre, Yeşiller Meclis Grubu'nun verdiği soru önergesine Almanya İçişleri Bakanlığı mülteci çocukların Bavyera – Avusturya sınırından geri çevrildiğini belirtti. Ayrıca geri çevrilen sığınmacılardan 160'nın Afgan, 46'sının Suriyeli, 30'unun Iraklı, 17'sinin Faslı, 12'sinin Pakistanlı, 7'sinin ise Cezayirli olduğu bilgisine yer verildi. Sığınmacıların geri çevrilme gerekçesinin ise ‘'gerekli koşulları sağlamamaları'' olduğu bildirildi.

"ÇOCUKLARIN REFAHI SINIRLARDAN ÖNCE GELİR"

Yeşiller Partisi'nden yapılan açıklamada Federal Hükümet'in sınırlarını korumak adına çocuk sığınmacıları feda ettiği ileri sürüldü.

Yeşiller Partisi Federal Meclis milletvekili Luise Amtsberg bu tutumu, ‘'Federal polis, çocuk ve gençlik dairelerinin yetki alanlarını hiçe sayıyor. Çocukların refah ve iyiliği, sınırların korunmasından önceliklidir'' sözleriyle eleştirdi.

Amtsberg, Bakanlığın bu sığınmacılardan hiçbirinin sığınma talebinde bulunmadığı yönündeki ifadelerine yönelik ise ‘'Gençlere vasi atanmadığını, bu yüzden de sığınma başvurusunda bulunamadıklarını'' diye konuştu.

Amtsberg'e göre bu çocukların çoğunun Almanya'da 'mülteci' olarak tanınma konusunda şansları yüksek, bu nedenle danışmanlık ve desteğe ihtiyaç duyuyorlar.İlgili Konular Almanya çocuk şiddet
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş