Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


14:59, 22 Mayıs 2018 Salı
19:07, 24 Eylül 2016 Cumartesi

  • Paylaş
Mursi sonrası ittifakta çatlama
Mursi sonrası ittifakta çatlama

Mısır Dışişleri Bakanı Suriye'deki iç savaşa çözüm konusunda Suudi Arabistan ile fikir ayrılığına düştüklerini söyledi

İslam Osmanoğlu/Kahire

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri, Suudi Arabistan ile Suriye konusunda özellikle rejimin ve Suriye liderliğinin değiştirilmesi gerektiği meselesiyle ilgili görüş ayrılığı bulunduğunu itiraf etti.

Şükri, BM Genel Kurulu toplantılarına katılmak üzere bulunduğu New York'ta bir ABD gazetesine yaptığı açıklama, S.Arabistan'ın hep Esad rejiminin gitmesi üzerinde durduğunu, Mısır'ın ise ayrı bit tutum benimsediğini ifade etti.

Şükri, Suriye'deki içsavaşın 5 yıldır sonuç getirmeden devam etmesiyle birlikte herkesin Suriye'de Esad rejimi da dahil ilgili tüm taraflara uyacak siyasi bir formül oluşturulmasından başka bir çözüm olmadığı kanaatına varmış olması gerektiğini söyledi.

Şükri, "Esad'in gidip gitmemesi Suriye halkına ait karar. Biz sorunu belirli bir şahısla sınırlamamalıyız, Esad sonrasında ne olacağını düşünmekte vakit kaybetmememiz gerekir. Suriye tarafları tüm çabalarını siyasi çözümün ana hatlarını belirlemekte yoğunlaştırmalı" şeklinde konuştu.

Şükri, "ABD ile Rusya arasında varılan son anlaşmanın ardından Suriye'nin içinde bulunduğu çıkmazdan çıkması ile ilgili umut vardı fakat terörün yayılması, Nusra Cephesi gibi terör örgütlerinin Muhalefet unsurlarına karışması, Suriye ordusuna saldırılması, insani yardım konvoyunun hedef alınması ile maalesef durum yine kötüleşti" dedi.İlgili Konular Mısır
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş