Almanya, Irak’taki askerlerin görev sürelerini uzattı | Avrupa | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


01:00, 24 Haziran 2018 Pazar
11:47, 12 Ocak 2017 Perşembe

  • Paylaş
Almanya, Irak’taki askerlerin görev sürelerini uzattı
Almanya, Irak’taki askerlerin görev sürelerini uzattı

Almanya'nın Kuzey Irak'taki askerlerinin görev süresi bir yıl daha uzatıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya, Kuzey Irak’ta bulunan askerlerin görev sürelerinin 31 Ocak 2018’e kadar uzatılmasına karar verdi.

Almanya hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Berlin’de yaptığı açıklamada, DEAŞ’la mücadelede Peşmergeleri eğitmek için Kuzey Irak’a gönderilen Alman askerlerin görev sürelerinin, 31 Ocak 2018’e kadar uzatılmasına ilişkin tezkereyi kabul ettiğini söyledi. Kuzey Irak’a gönderilen Alman askerlerinin görev kapsamının ve sayısının değişmeyeceğini belirten Seibert, bölgeye gönderilecek Alman askerlerinin üst sınırının 150 olduğuna işaret etti.

2015’in başından beri Alman askerlerinin bu görevi yürüttüklerine vurgu yapan Seibert, bu iki yıl içinde DEAŞ’a karşı mücadelede Almanya’nın Iraklı güçleri eğitip teçhizat sağlanmasının etkili olunduğunun görüldüğünü aktardı.

BU AY OYLANACAK

Seibert, Alman askerlerinin görevinin ağırlıklı olarak Peşmergelerin eğitilmesi olduğuna dikkati çekerek, aynı zamanda ihtiyaç duyulduğunda eğitimin Irak askerlerini de kapsayabileceğini kaydetti. Steffen Seibert ayrıca bakanlar kurulunun, Mali’deki BM İstikrar Misyonu’nda (MİNUSMA) yer alan Alman askerlerin sayısının artırılmasına da onay verdiğini belirterek, askerlerin üst sınırının 650’den bine çıkarılacağını ifade etti. Her iki tezkere Federal Meclise gönderilecek ve bu ay içinde oylanıp kabul edilmesi durumunda yürürlüğe girecek.İlgili Konular Almanya Irak
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş