Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


16:34, 23 Nisan 2018 Pazartesi
Güncelleme: 04:55, 01 Şubat 2017 Çarşamba

  • Paylaş
Bosnalı 'süper dede' dağcılıktan vazgeçmiyor
Bosnalı 'süper dede' dağcılıktan vazgeçmiyor

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da yaşayan 89 yaşındaki Sakovic, ilerlemiş yaşına rağmen dağlara tırmanmaya devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da yaşayan 89 yaşındaki Adil Sakovic, ilerlemiş yaşına rağmen dağcılık tutkusundan vazgeçmiyor.

"Süper dede" olarak da anılan Sakovic yaptığı açıklamada, 89 yaşında olmasına rağmen sağlıklı ve çevik olmasını dağlara borçlu olduğunu söyledi.

1948 yılında askere gittiğini ve üç yıl askerlik yaptıktan sonra 1951 yılında dağcılığa başladığını anlatan Sakovic, dağcılık sayesinde birçok arkadaş edindiğini ve bu arkadaşlıklarının bugün dek sürdüğünü ifade etti.

"BOSNA HERSEK'İN TÜM DAĞLARINA TIRMANDIM"

Bu süre içinde Bosna Hersek'in tüm dağlarına ve ülke dışındaki birçok dağa tırmandığını anlatan Sakovic, "1967 yılında, Çekoslovakya'daki Tatra Dağı'na tırmandım. Daha sonra Avusturya'daki bazı dağlara çıktım. Oralarda her dağın zirvesinde bir mühür var. Taşı kaldırıp altındaki mührü kendi belgenize vuruyorsunuz. Böylece o zirveye ulaştığınızın kanıtı oluyor." diye konuştu.

İlerlemiş yaşına rağmen sağlığının çok iyi olduğunu söyleyen Sakovic, "Sigara, alkol ve kahve içmiyorum. Bu sporla uğraşıyorum. Hala tırmanabiliyorum. Ayaklarım ağrımıyor. En önemlisi de hala doktora gitmiyor olmam." ifadelerini kullandı.

"DAĞLAR İNSANLARI EĞİTİR, ONLARA SAĞLIK VERİR" 

Yaşıtlarının dağcılığa ilgisinin yaşlandıkça kaybolduğunu anlatan Sakovic, birlikte tırmandığı dağcılar arasındaki tek yaşlı kişi olduğunu söyledi.

Gençlere, hayatın tadını çıkarmak için dağa çıkmaları tavsiyesinde bulunan Sakovic, "Gerçek dostluklar dağcılıkla kazanılıyor. Dağlar insanları eğitir, onlara sağlık verir." dedi.

Sakovic, sağlığı elverdiği sürece tırmanmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş