Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


16:33, 23 Nisan 2018 Pazartesi
Güncelleme: 04:30, 15 Şubat 2017 Çarşamba

  • Paylaş
Suriyeli sığınmacılara yüksek öğrenim imkanı
Suriyeli sığınmacılara yüksek öğrenim imkanı
Foto: Arşiv

YÖK Üyesi Prof. Dr. Şişman, sığınmacıların bir bölümünün Türkiye'de kalıcı olduğunu düşünerek meslek yüksekokullarında atıl kalan kontenjanların Suriyeliler için değerlendirilmesi konusunda çalışma yaptıklarını bildirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yaşar Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman, UNESCO Göç Kürsüsü tarafından düzenlenen "Yükseköğrenim ve Mülteciler" konulu panelde yaptığı konuşmada, yüksek öğretim konusunda Suriyeli öğrencilerin taleplerini değerlendirmeye aldıklarını belirtti.

Suriyelilerin bir kısmının Türkiye'de kalıcı olduğu düşünülerek bir çalışma yürütüldüğünü ifade eden Şişman, şunları kaydetti:

"Meslek yüksekokullarında atıl kalan kontenjanlar mevcut. Bunları Suriyeli mülteciler için değerlendirme yoluna gireceğiz. Ayrıca yabancılara Türkçe öğretimi konusu da gündemde. Milli Eğitim Bakanlığı 4 bin civarında öğretmen istihdam etmeyi planladı. Bunlara öncelikle formasyon eğitimi verilmeli. Konuyla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

GEÇİCİ EĞİTİM MERKEZLERİNE İLİŞKİN ELEŞTİRİLER

İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Komsuoğlu da Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre 2014-2015 eğitim öğretim yılında 230 bin olan Suriyeli öğrenci sayısının, 2017-2018’de 550 bine kadar yükseleceğini, Suriyelilerde okullaşma oranının ise yüzde 30'dan yüzde 65’e çıkacağını bildirdi.

Suriyeli öğrencilerin devlet okullarının yanı sıra 21 ilde bulunan 389 Geçici Eğitim Merkezlerinde (GEM) eğitim aldığını kaydeden Prof. Dr. Komsuoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"Geçici Eğitim Merkezleri, Suriyeliler tarafından kurulan, Arapça müfredat takip eden, belediyeler, uluslararası kuruluşlar gibi kamu veya özel kaynaklarla fonlanan ve MEB tarafından akredite edilen alternatif okullar olarak tanımlanıyor ancak GEM’lerde eğitimin kalitesi ve içeriği ile ilgili çeşitli sorunlar mevcut.

Sınırlı akreditasyon olanağı, denetlemenin zor olması, yetersiz Türkçe dersleri gibi sorunlar bunlardan birkaçı. İzole edilmiş ve yetersiz öğrenme ortamı, birlikte yaşama kültürü oluşturmayı engelleyerek ayrımcılığı besliyor ve bu şekilde Suriyeli çocuklar, yaşıtları olan diğer çocuklarla hiçbir iletişime girmeden eğitim alıyorlar."Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş