Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:32, 25 Haziran 2018 Pazartesi
Güncelleme: 01:56, 17 Temmuz 2017 Pazartesi

  • Paylaş
İsrail cenazeyi Mescid-i Aksa'ya sokmadı
İsrail cenazeyi Mescid-i Aksa'ya sokmadı

Mescid-i Aksa'nın kapılarına metal arama dedektörleri kuran İsrail polisi, bir cenazeyi mescide sokmayarak cemaat ve tabuta müdahale etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mescid-i Aksa'nın kapılarına metal arama dedektörleri kuran İsrail polisi, bir cenazeyi içeri sokmayarak kalabalığa müdahale etti.

Müdahale esnasında AA fotomuhabirinin cep telefonunu da kıran polisler, bir Filistinliyi de gözaltına aldı.

Cuma günüden beri kapalı olan Aksa'nın iki kapısını cemaate kısmen açan İsrail polisi, herkesin içeri girmeden önce kapılara kurulan elektronik metal arama dedektörlerinden geçerek içeri girmesini istiyor. Filistinlilerin ekseriyeti ise uygulamayı protesto ederek Aksa'ya bu şekilde girmeyi reddediyor.

Aksa'ya getirilen bir cenazenin de arama cihazından geçirilmesini isteyen polisler, cenaze yakınlarının bunu reddetmesi üzerine şiddet kullanarak tabuta ve kalabalığa müdahale etti. Çıkan gerginlikte Filistinli kadın ve erkeklerden bazıları yere düşerken, bir Filistinli de gözaltına alındı.

Tekbir getirerek İsrail polisini protesto eden Filistinliler, "Kanımız, canımız sana feda olsun ey Aksa" sloganları attı.

Öte yandan Mescid-i Aksa'nın içerisinde bulunduğu surlarla çevrili Eski Kudüs bölgesine de burada ikamet edenler dışında kimsenin girmesine izin verilmiyor.

İsrail polisi, cuma günü yaşanan olayların ardından kapattığı Mescid-i Aksa'nın kapılarını bugün kademeli olarak açmaya başlamıştı.

Aksa Vakfı Müdürü Ömer el-Kisvani ve Kudüs Yüksek Vakıf Konseyi Başkanı Şeyh Abdulazim Selheb'in de bulunduğu Müslümanların ekseriyeti, İsrail'in bu uygulamasını protesto ederek ve aranarak Aksa'ya girmeyi reddediyor.

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü sabah saatlerinde Mescid-i Aksa'da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmüş, olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı. Açıklamada, Mescid-i Aksa'nın kapılarının kapatıldığı ve Kudüs Bölge Polis Müdürlüğü'nün Aksa'da namaz kılınmasına izin vermeyeceği belirtilmişti.İlgili Konular mescidi aksa israil filistin
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş