Batı Trakya Seçek Yaylası şenlikleri | Kültür Sanat | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


23:31, 22 Haziran 2018 Cuma
Güncelleme: 15:16, 03 Ağustos 2017 Perşembe

  • Paylaş
Batı Trakya Seçek Yaylası şenlikleri
Batı Trakya Seçek Yaylası şenlikleri

Batı Trakya'daki Türk azınlığın en köklü kültürel etkinliklerinden biri olan Seçek şenliklerinde, bu yılda birlik ve beraberlik mesajları ön plandaydı

Dünya Bülteni / Kültür Servisi 

Hafta sonunda Seçek yaylasında şenlikler vardı. Geleneksel yağlı güreşleri yıllar sonra ilk defa Batı Trakyalı bir pehlivan kazandı. Batı Trakya'daki Türk azınlığın en köklü kültürel etkinliklerinden biri olan Seçek şenliklerinde birlik ve beraberlik mesajları ön plandaydı.

Geleneksel etkinliğin son günü Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Mesut Şerif’in konuşmasıyla başladı. Bu faaliyetin önemine vurgu yapan Mesut Şerif, gelenekleri yaşatan herkese teşekkür etti. 

Ardından Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Rodop Milletvekili İlhan Ahmet, Doğu Makedonya Trakya Eyaleti Başkan Yardımcısı Ahmet İbram, Gümülcine Türk Gençler Birliği Necat Ahmet, Gümülcine seçilmiş müftüsü İbrahim Şerif ve Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı da birer konuşma yaptı.Seçek etkinlikleri azınlık derneklerinin halk oyunları gösterileriyle devam etti. 

Güney Meriç Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği, İskeçe Türk Birliği ve Gümülcine Türk Gençler Birliği halk oyunları ekiplerinin sunduğu gösteriler beğeniyle izlendi.

Bu yıl ki Seçek ağalığını büyük Derbent köyünden Yusuf Çakır yaptı. Önümüzdeki yıl ağalık görevini üstlenen Babalar köyünden Hüseyin Bekirusta da, geleneğe uygun olarak bu yıl ki Seçek ağası Yusuf Çakır’a koç hediye etti.

Devamında güreş müsabakalarının finallerine geçildi. Kıyasıya yapılan başpehlivanlık mücadelesinde Yunanistan, Türkiye ve Bulgaristan’dan güreşçiler ter döktü.

Uzun yıllardan sonra ilk kez bir Batı Trakya Türk'ü başpehlivan unvanını aldı. Gümülcine'nin Yardımlı köyünden Niyazi İbiş, Seçek 2017 başpehlivanı oldu. 

Necat Ahmet - Kuzey Haber AjansıYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş