Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


06:43, 18 Haziran 2018 Pazartesi
16:46, 12 Ekim 2017 Perşembe

  • Paylaş
Libya'dan Rus diplomatik misyonuna çağrı
Libya'dan Rus diplomatik misyonuna çağrı

Libya ile Rusya arasında çeşitli alanlardaki iş birliğinin güçlendirilmesi ve üzerinde anlaşmaya varılan şartların hayata geçirilmesi için bir yol haritası belirlemek amacıyla Moskova'da iki gündür görüşmeler yapıldığı belirtildi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'daki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), Rus diplomatik misyonuna çalışmalarını yeniden başkent Trablus'tan yürütme çağrısında bulundu.

UMH Ulaştırma Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Libya ile Rusya arasında çeşitli alanlardaki iş birliğinin güçlendirilmesi ve üzerinde anlaşmaya varılan şartların hayata geçirilmesi için bir yol haritası belirlemek amacıyla Moskova'da iki gündür görüşmeler yapıldığı belirtildi.

Libya heyetine başkanlık eden Ulaştırma Bakan Yardımcısı Hişam Abdullah Ebu Şekivat, iki ülkenin özellikle ulaştırma, elektrik, tarım ve hayvancılık alanlarında ilişkilerini geliştirme potansiyeli olduğunu ifade etti.

Toplantılarda Şubat 2011'de Muammer Kaddafi'ye karşı başlatılan devrimin ardından diğer yabancı şirketlerle birlikte ülkeyi terk eden Rus şirketlerinin durdurulan projelerine devam etmeleri için çalıştıklarını kaydeden Şekivat, bu görüşmenin sonuçlarının, Rus misyonu Libya'ya dönmeden gerçekleşmeyeceğini belirtti.

Bazı Avrupa büyükelçiliklerinin Libya'ya döndüğüne dikkati çeken Şekivat, Rus diplomatik misyonunu da çalışmalarını yeniden başkent Trablus'tan yürütmeye çağırdı.

Rus diplomatik misyonu silahlı gruplar arasındaki şiddetli çatışmaların patlak vermesinin ardından 2014 yılında Libya topraklarını terk etmişti.İlgili Konular Libya rusya libya
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş