Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:44, 19 Şubat 2018 Pazartesi
Güncelleme: 18:59, 12 Ekim 2017 Perşembe

  • Paylaş
Uzlaşma hayata geçince Abbas Gazze'ye gidecek
Uzlaşma hayata geçince Abbas Gazze'ye gidecek

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Fetih ve Hamas arasında varılan uzlaşı anlaşmasının hayata geçirilmesinin ardından Gazze Şeridi'ni ziyaret edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, Fetih ve Hamas arasında varılan uzlaşı anlaşmasının hayata geçirilmesinin ardından Gazze Şeridi'ni ziyaret edeceği bildirildi.

Fetih Hareketi Devrim Konseyi Genel Sekreteri Macid el-Fityani yaptığı açıklamada, bugün Mısır'ın başkenti Kahire'de Hamas ve Fetih hareketleri arasında varılan anlaşmanın hayata geçmesinin ardından Abbas'ın Gazze'ye gideceğini söyledi.

Abbas'ın "elektrik sevkiyatını azaltma ve çalışanların maaşlarını düşürme" gibi yaptırımlardan vazgeçeceğini belirten Fityani, bununla birlikte Abbas'ın Gazze ziyaretinin "Kahire'de varılan anlaşmanın sahada etkili bir şekilde hayata geçirilmesine bağlı" olduğunu kaydetti.

HAMAS'TAN ABBAS'A TEBRİK TELEFONU

Öte yandan, Hamas'ın Gazze Sorumlusu Yahya es-Sinvar, Abbas'ı arayarak Kahire'de varılan anlaşmadan dolayı tebrik etti.

Fetih Hareketi'nden yapılan yazılı açıklamada, Sinvar'ın Abbas'ı arayarak tebrik ettiği ifade edildi ancak, konuşmaya dair detay verilmedi.

Hamas ve Fetih heyetleri Mısır'ın başkenti Kahire'de devam eden müzakereler kapsamında Filistin’deki bölünmüşlüğü bitiren "uzlaşı anlaşmasını" bugün imzaladı. Anlaşma kapsamında, Filistin Ulusal Uzlaşı Hükümeti, en geç 1 Aralık 2017 tarihine kadar Gazze’deki tüm görevlerini, Batı Şeria’da olduğu gibi yerine getirecek.İlgili Konular filistin abbas Gazze
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş