Eski Güney Kore Devlet Başkanı'nın tutukluluk süresi uzatıldı | Asya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


00:56, 24 Haziran 2018 Pazar
Güncelleme: 15:33, 13 Ekim 2017 Cuma

  • Paylaş
Eski Güney Kore Devlet Başkanı'nın tutukluluk süresi uzatıldı
Eski Güney Kore Devlet Başkanı'nın tutukluluk süresi uzatıldı

Eski Güney Kore Devlet Başkanı Park'ın tutukluluk süresi 6 ay uzatıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Kore'de eski Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Yonhap ajansının haberine göre, Seul Merkez Bölge Mahkemesi, hakkındaki rüşvet ve siyasi nüfuz skandalı nedeniyle görevinden azledilen eski Devlet Başkanı Park'ın, tutukluluk halinin 6 ay uzatılmasına hükmetti.

Savcılar, mahkeme davayla ilgili karara varana kadar Park'ın tutukluluk halinin devam etmesi gerektiğini belirtti.

Mahkeme, savcıların, delilleri ortadan kaldırmaya çalışabileceği gerekçesiyle Park'ın tutukluluk süresinin uzatılması yönündeki talebini kabul etti.

Davaya ilişkin kamuoyunun tepkisini ve suçlamaların ciddiyetini gerekçe gösteren savcılık, bu yılın sonuna kadar tanıklardan ifade alınmasını bitirmeyi planladıklarını vurguladı.

Tutuklama kararının süresinin pazartesi günü sona ermesinin ardından eski devlet başkanının tutukluk süresi 6 ay daha uzatılacak.

Güney Kore Parlamentosu, 9 Aralık 2016'da Park hakkında soruşturma açılmasına karar vermiş ve Devlet Başkanı'nın yetkileri elinden alınmıştı. Ardından Anayasa Mahkemesi, 10 Mart'ta Park'ın Devlet Başkanlığı görevinden azledilmesine oy birliğiyle karar vermişti.

Seul Merkez Bölge Mahkemesi, 30 Mart'ta rüşvet, görevi kötüye kullanma, baskı ve hükümet sırlarının sızdırılmasıyla suçlanan Park hakkında tutuklama emri çıkarmıştı.İlgili Konular Park Geun-hye güney kore
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş