Libya'daki Nijeryalı kaçak göçmenler ülkelerine döndü | Afrika | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:35, 23 Haziran 2018 Cumartesi
Güncelleme: 17:30, 14 Ocak 2018 Pazar

  • Paylaş
Libya'daki Nijeryalı kaçak göçmenler ülkelerine döndü
Libya'daki Nijeryalı kaçak göçmenler ülkelerine döndü

Son bir haftada yasa dışı yollardan Avrupa ülkelerine geçmeye çalışırken Libya'da yakalanan bin 590 Nijeryalı ülkesine döndü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yasa dışı yollardan Avrupa ülkelerine geçmek isterken Libya'da yakalanan bin 590 Nijeryalı göçmen, ülkesine geri döndü.

Nijerya Ulusal Acil Durum Ajansı (NEMA), son bir haftada bin 590 Nijeryalı kaçak göçmenin Libya'dan ülkeye geri gönderildiğini açıkladı.

Libya'dan Nijerya'ya dönen kaçak göçmenler, bu ülkede çok kötü koşullarda yaşam mücadelesi verdiklerini, 20 Nijeryalının 735 dolara satıldığı iddia etmişti.

Nijerya Göçmenlik Servisine göre, 2017'de 16 bin 387 Nijeryalı kaçak göçmen, başta Libya olmak üzere İtalya ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden iade edildi.

Nijerya'da süregelen ekonomik kriz ve yolsuzluklar nedeniyle halk zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyor. Ülkenin farklı bölgelerinde devam eden çatışmalar nedeniyle de on binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kalıyor.

Avrupa'ya gitmek için Libya üzerinden Sahra Çölü ve Akdeniz'i geçmeye çalışan kaçak göçmenler, insan tacirlerinin ve uyuşturucu kaçakçılarının tuzağına düşüyor, çöllerde veya denizde hayatını kaybediyor.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş