Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:06, 23 Mayıs 2018 Çarşamba
Güncelleme: 12:41, 19 Ocak 2018 Cuma

  • Paylaş
Kanseri semptomlarından önce teşhis edebilen test denendi
Kanseri semptomlarından önce teşhis edebilen test denendi
Foto: Arşiv

Sekiz kanser türünü erken teşhis edebilen kan testinin bin hasta üzerinde denendiği açıklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de Johns Hopkins Üniversitesinden araştırmacılar, yeni geliştirilen kan testinin yumurtalık, karaciğer, akciğer, mide, pankreas, yemek borusu, kolon ve meme kanseri teşhisi konmuş bin hastada denendiğini ve testin kanser hastalarının yüzde 70'inde doğru sonuç verdiğini kaydetti.

Araştırma ekibinden Dr. Cristian Tomasetti, BBC'ye yaptığı açıklamada, kanserin erken teşhisinin çok önemli ve kan testi sonuçlarının heyecan verici olduğunu kaydetti.

Kanser türlerinin bazılarının tarama yöntemleriyle teşhis edilemediğini belirten Tomasetti, bu kan testinin kanser hücrelerinin kanda bıraktığı çok küçük izleri saptadığını aktardı.

Testin kanseri semptomlarından önce tespit edebildiğini söyleyen Tomasetti, bu kan testinin kanserden ölümlerin azaltılmasına büyük etkisi olacağını ifade etti.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş