Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:04, 20 Haziran 2018 Çarşamba
Güncelleme: 02:50, 20 Şubat 2018 Salı

  • Paylaş
Kenya'da ölümcül vahşi hayvan saldırıları arttı
Kenya'da ölümcül vahşi hayvan saldırıları arttı
Foto: Arşiv

Kenya'da ülkenin farklı eyaletlerinde timsah ve leopar saldırılarında 1 kişi hayatını kaybetti, 10'dan fazla kişi yaralandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kenya'da ülkenin farklı eyaletlerinde timsah ve leopar saldırılarında 1 kişi hayatını kaybetti, 10'dan fazla kişi yaralandı.

Ulusal basında yer alan haberlerde, ülkenin farklı eyaletlerinde yaşanan vahşi hayvan saldırılarının özellikle kırsalda yaşayan köylüleri korkuttuğu belirtildi.

Buna göre, Kericho eyaletinde cumartesi günü Cheribo köyüne inen bir leoparın köylülere saldırması sonucu 10 kişi yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Aynı köye iki gün önce inen ve 11 küçükbaş hayvanı telef eden bir leopar, yay ve okla nöbet tutan köylüler tarafından yakalanarak öldürülmüştü.

NEHİRDE BALIK TUTAN ADAMI TİMSAH YEDİ

Ülkenin güneydoğusundaki Makueni eyaletinde ise bir köylü, Athi Nehri'nde balık tutarken timsah tarafından öldürüldü.

Kanthuni köyünün muhtar yardımcısı John Ndetei, gazetecilere yaptığı açıklamada, köylülerin kayıp adamın eşyalarını nehrin kıyısında bulduklarını fakat kendisine veya cesedine rastlanmadığını söyledi.

Ndetei, nehrin kıyısında bir kaya üzerinde yatan timsahı öldürdüklerini ve karnını açtıklarında insan eliyle karşılaştıklarını anlattı.

Öte yandan Homa bay eyaletindeki Viktorya Gölü kıyısında, gölden su taşıyan Mary Akinyi adındaki 35 yaşındaki kadına da timsah saldırdı.

Çevredeki balıkçıların yardımıyla kurtarılan kadın ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılırken bölge sakinleri Kenya Vahşi Yaşam Servisi (KWS) yetkilerinin son zamanlarda art arda yaşanan saldırılara çözüm üretmesi çağrısında bulundu.

Ülkede uzun zamandır yaşanan kuraklık vahşi hayvanların köylere ve şehirlere inmesine sebep olurken, yine kuraklıktan etkilenen köylerde insanların sığırlarını koruma altındaki doğal yaşam alanlarına sokarak otlatmalarının hayvan-insan çatışmasını tetiklediği ifade ediliyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş