Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:37, 19 Nisan 2018 Perşembe
Güncelleme: 18:38, 17 Mart 2018 Cumartesi

  • Paylaş
Akıncı, Derinya sınır kapısını ziyaret etti
Akıncı, Derinya sınır kapısını ziyaret etti

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı Derinya Sınır Kapısı'nı ziyaret etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinde güven artırıcı önlemler kapsamında açılması planlanan Derinya Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Gazimağusa'daki Derinya Sınır Kapısı'nda yürütülen çalışmaları yerinde inceledi, yetkililerden bilgi aldı.

Lefke'de Aplıç ve Mağusa’da Derinya bölgesinde geçiş kapılarının açılması yönündeki kararın Kıbrıs Rum kesimi ile Mayıs 2015’te alındığını hatırlatan Akıncı, kararın üzerinden neredeyse 3 yıl geçtiğine işaret etti.

Akıncı, Derinya ve Aplıç’ta Kıbrıs Türk tarafının üzerine düşen yol yapım çalışmasını tamamladığını, eksik olan kısmın ise kimlik ve gümrük kontrolünü yapacak personellerin kullanacağı kabinler ve buna bağlı altyapıların olduğunu vurguladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum lider Anastasiadis, Kıbrıs müzakerelerinde Mayıs 2015'te güven artırıcı önlemler kapsamında vardıkları mutabakat çerçevesinde Gazimağusa kentindeki Derinya ve Lefke'deki Aplıç sınır kapılarının açılmasını kararlaştırmıştı.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş