Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:26, 20 Nisan 2018 Cuma
17:51, 16 Nisan 2018 Pazartesi

  • Paylaş
Rotterdam'daki Türk konsolosluğuna saldırı planlayan 4 kişi yakalandı
Rotterdam'daki Türk konsolosluğuna saldırı planlayan 4 kişi yakalandı

Hollanda'nın Rotterdam kentindeki Türk Konsolosluğuna saldırı hazırlığı yapan 4 kişi gözaltına alındı.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hollanda'da, Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu'na terör saldırısı yapmayı planlayan 4 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. 

Hollanda Savcılığından yapılan yazılı açıklamada, Hollanda Güvenlik ve İstihbarat Dairesinin (AIVD), 2016'da Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğuna terör saldırısı yapmayı planlayan 4 kişiyi seslerinden tespit ettiği ve gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada, gözaltına alınan şüphelilerin Fas asıllı olduğu, 3'ünün Hollanda'da, diğerinin de Belçika'da yakalandığı ifade edildi. 

Rotterdam Mahkemesi geçen sene, ülkede terör saldırısı yapmayı planlayan 31 yaşındaki terör sanığına 4 yıl hapis cezası vermişti.

Rotterdam Mahkemesinden yapılan yazılı açıklamada, sanığın evinde, terör örgütü DEAŞ'ı simgeleyen bez parçası, kalaşnikof tüfek, çeşitli mühimmatlar ile el konulan bilgisayarında bomba yapımını gösteren bir kılavuz bulunduğu gerekçesiyle hapis cezası aldığı belirtilmişti. 

AIVD, DEAŞ'la bağlantısı olduğu tespit edilen sanığın, kimlikleri tespit edilemeyen başka kişilerle Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğuna terör saldırısı yapılmasını konuştuğunun tespit edildiğini açıklamıştı.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş