Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


15:00, 19 Şubat 2018 Pazartesi
Güncelleme: 11:30, 07 Şubat 2011 Pazartesi

  • Paylaş
Yemenliler patatesi Osmanlı\'dan tanımışlar
Yemenliler patatesi Osmanlı\'dan tanımışlar

Aksa-yı Şarkta bir Cevelan adlı seyahatnamenin yazarı İstanbullu Mustafa Bin Mustafa Yemen hatıralarını anlatıyor

Dünya Bülteni / Tarih Dosyası

Yemenliler Patatesi Bir Osmanlı Bürokratından Tanımışlar

Aksa-yı Şarkta bir Cevelan adlı seyahatnamenin yazarı İstanbullu Mustafa Bin Mustafa Hac görevi için gittiği Hicaz'dan gezmek amacıyla Yemen'e gitmiş ve Yemen valisi tarafından çeşitli memurluklarda görevlendirilerek 10 seneden fazla Yemen'de kalmış. Daha sonra bir Uzakdoğu seyahati gerçekleştirmiş ve dönüşte hazırladığı eserini Sultan II.Abdülhamit'e sunmuştur. Ahmet Uçar tarafından hazırlanan ve Çamlıca Basım Yayın tarafından basılan eser de Mustafa Bin Mustafa ilginç bilgiler ve ilginç izlenimlerini akıcı bir üslup ile aktarmaktadır.

İşte bunlara bir örnek: Yemen'de yetişen ürünlerden bahsederken  Mustafa Bin Mustafa Yemenlilerin patatesi bilmediklerini ve kendisinin bu konuda onlara nasıl bir yardımı olduğunu eserinde şu şekilde anlatmaktadır: ''Yemende yetişen mahsülatın  çeşitleri şunlardır: Buğday, ales, arpa, pirinç; beyaz darı, sarı darı, kırmızı darı, darı-i bahri, garib ve dahun isimlerinde altı çeşit darı, mısır, mercimek, ater, bakla, fasulye, böğrülce, susam, çörek otu, hardal, pamuk, afyon, şeker kamışı, zencefil, patates, çivit, veres, bakkam, hers, kahve, gat, kına, demir hindi, letorden sinameki, zamk, misvak, lif.

Pirinci, Sude ve Mücver kazalarında ekerler, oralarda güzel pirinç yetişir.

Pamuğu, Yemen'in Tihame'sinde bir defa ekerler, adeta orman haline dönüşür. Bir daha ekmeye hacet kalmaz. Sahibi ömrünün nihayetine kadar ondan mahsulat alır. Vefatında da bağ gibi evladiyelik kalır. Mevsiminde çokça, diğer günlerde de ona göre az olarak; her daim pamuk toplamaktadırlar.

Yemen'de afyon da ekerler.Fakat sakızını almanın usulünü bilmediklerinde çok ekmezler.Bununla beraber zencefil kurutmanın kaidesini de bilmezler. Onun için Tihame bölgesinde biraz afyon yetiştirip, bu afyondan taze iken reçel yaparlar. Bunların her ikisinin çoğaltılması; halka afyonun sakızını almanın ve zencefil kurutmanın kaidesini öğretmekle mümkündür. Bu ise çok az bir masraf ile yapılabilir.

Yemenliler, daha evvel patatesin ne olduğunu bilmezlerdi. 1294 (1878-1879) tarihinde ben Maviye Kordon Gümrüğü müdürü iken; sırf yemek için Aden'den bir çuval kadar patates getirmiştim. O gün tesadüfen hanemde İbb kazası halkından birkaç kişi misafir bulunuyordu. Yemek esnasında patatesler ortaya konuldu. Misafirler kabak zannederek alıp ağızlarına attılar. Kabak olmadığını görünce de: "Bu nedir?" diye sordular. "Patates." Dedim. Pek hoşlarına gittiğinden iştahla yediler.Ertesi gün memleketlerine dönerlerken tarlalarına ekip yetiştirmek için birer kıyye kadar patates aldılar; o sene onar kıyye kadar patates topladılar. Sonra bu patatesi tekrar ektiler. Bu defa patatesler çoğaldı. Lezzetten anlar çiftçiler bunun güzel mahsul olduğunu görünce birbirlerine rekabet edercesine patates ekmeye başladılar. İşte bu münasebetle Ta'iz ve San'a sancaklarında şimdi bir hayli patates yetiştirilmektedir.''

Kaynak:

Bir Osmanlı Bürokratının Uzakdoğu Seyahati (Mustafa Bin Mustafa, Hazırlayan:Ahmet Uçar, sayfa 20-21-22, Çamlıca Basım Yayın 2010)Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş