Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


17:30, 25 Mayıs 2018 Cuma
Güncelleme: 20:14, 07 Temmuz 2010 Çarşamba

  • Paylaş
Kızılırmak Deltası bilim okulu olacak
Kızılırmak Deltası bilim okulu olacak

Samsun'da Kızılırmak Deltası, üniversite öğrencileri için bilim okulu haline getirilecek.


Samsun’da bulunan ve Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından biri olan Kızılırmak Deltası’nın üniversite öğrencileri için bilim okulu haline getirileceği belirtildi.

Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından ‘Doğa Eğitimi ve Bilim Okulu Projesi’ hazırlandı. 70 bin TL bedelli olan ve  TÜBİTAK tarafından desteklenen proje kapsamında Türkiye’deki 20 üniversiteden gelecek 20 öğrenci, deltada 15 gün süresince sulak alanlar, subasar ormanları, kuş gözlemciliği, sulak alanların Türkiye için önemi gibi konularda eğitim görecek.

Samsun Çevre ve Orman İl Müdürü Ömer Albayrak, proje kapsamında öğrenciler için ilk kamp döneminin 12 Temmuz’da başlayacağını belirterek, “Proje Kızırlırmak Deltası için çok önemli.

Öğrenciler deltada aldıkları eğitim sayesinde sulak alanların Türkiye için önemini ve sulak alanlardaki ekolojik yaşamın nasıl olduğunu daha iyi kavrayacaklar.

İkinci kamp dönemi de 20 Eylül- 3 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek. Projenin başarısı doğrultusunda bir sonraki yıl da projeyi devam ettirmek istiyoruz” diye konuştu.

Samsun’un Ondokuz Mayıs, Bafra ve Alaçam ilçeleri sınırlarında yer alan ve 56 bin hektar büyüklüğündeki Kızılırmak Deltası’nda 322 kuş türü bulunuyor.

Kaynak: Milliyet
 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş