Doğuda askerlik yapana ek izin | Genel | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:51, 24 Haziran 2018 Pazar
Güncelleme: 01:14, 29 Aralık 2009 Salı

  • Paylaş
Doğuda askerlik yapana ek izin
Doğuda askerlik yapana ek izin

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde görev yapan askerlere 15 gün ek izin verilmesi gündeme geldi.


Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde görev yapan er ve erbaşlara 15 gün ek izin verilmesi istendi. CHP Yalova milletvekili Muharrem İnce'nin bu konudaki kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. Teklif ile 30 gün olan toplam izin süresi Doğu ve Güneydoğuda görev yapan er ve erbaşlar için 45 güne çıkıyor.

Askerlik Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifiyle, erbaş ve erlerin izin süreleri, her ay için iki gün, sıkıyönetim, OHAL veya güvenlik gerekçesiyle hafta sonu izni verilmemesi halinde ise üç gün olarak hesaplanacak. İznini kullanmayan er ve erbaşların askerlik süresi, otomatik olarak kısalacak. İnce, Meclis Başkanlığı'na sunduğu teklifinin gerekçesinde şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye'nin doğu ve güneydoğusundaki bazı illerinde güvenlik gerekçesiyle hak kayıpları yaşanmaktadır. Batı illerinde askerlik yapanlar izinlerini kullanabilirken, doğuda bazı illerde -Şırnak, Hakkari, Tunceli gibi- askerlik yapanlar bu haktan yoksun bırakılmaktadır. Dolayısıyla fiiliyatta batı illeri ile doğu illeri arasında farklı bir uygulama ortaya çıkmaktadır"

Askerlik hizmeti süresince erbaş ve erlere her ay için iki gün olmak üzere toplam 30 gün izin veriliyor. Er eğitim birliğindeki on haftalık eğitimin bitiminde, on günlük dağıtım iznini kullanan er ve erbaşlar, izin sonunda yeni birliklerine katılıyor. Yeni birliklerinde de 20 günlük izin planlaması yapılıyor. Bu süreyi kısa dönem askerlik yapan er ve erbaşlar ise 12 gün olarak kullanıyor.


Kaynak: Gazeteport

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
duyun artık
asker eşi
içim yanıyo ciğerim yanıyo.Allah şehidimizin ailesine Hz Eyüp sabrı versin.eşim de hakkaride asker ve ben hergün eşimin adını bi yerlerden duyacakmıyım okuyacakmıyım diye tansiyon hastası oldum.adam batıda askerlik yapıyo hafta sonu evci çıkıyo eşini kızını görüyo.bi de izin kullanmadığı için(gerek yok izin kullanmasına)1 ay erken geliyor.bu hak mı adaletmi?bari doğuda askerlik yapana erken terhis hakkını verin.bu adaletsizlik giderilmediği sürece hakkımı hiçbir devlet büyüğüne helal etmiyorum.öbür dünyada iki elim yakalarında olacak.
08/03/2010, 23:15