Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


08:47, 26 Nisan 2018 Perşembe
Güncelleme: 23:29, 19 Ocak 2010 Salı

  • Paylaş
TDK'dan Türkçe sözlük
TDK'dan Türkçe sözlük

TDK tarafından hazırlanan Büyük Türkçe Sözlük basım aşamasına geldi.


TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, "Türkçe'nin yüz akı olacak Büyük Türkçe Sözlük basım aşamasına geldi" dedi.

Prof. Dr. Akalın, Çukurova Kitap Fuarı'na katılmak üzere geldiği Adana'da,yaptığı açıklamada, sanal ortamda kurumun internet sitesinde kullanıma sundukları Büyük Türkçe Sözlük'ün kitaplaştırma çalışmalarının son aşamaya geldiğini bildirdi.

Sözlükte, Tük diline ait 570 bin sözcüğün yer aldığını, bu sözlükte bilim ve sanat terimleri, kişi ve yer adları, yöresel ağızlara da yer verildiğini ifade eden Akalın, 'Türkçe'nin yüz akı olacak büyük Türkçe Sözlük basım aşamasına geldi. A4 kağıtlarına basıldığında 27 bin sayfa yaptı, üst üste konulduğunda benim boyumu geçti. Basıldığında 5 bin sayfa, 8 kilogram ağırlığında olacak bu sözlük rahle (üzerinde kitap okunan, yazı yazılan, bazıları açılıp kapanabilen alçak, küçük masa) üzerinde durabilecek' dedi.

TÜRKÇE ÇEKiM MERKEZi OLUYOR

2005'te yapılan bir araştırma sonucuna göre, dünyada 6 bin 912 dilin bulunduğunu, ancak Türkçe'nin bu diller arasında en güçlü olanlar arasında yer aldığını bildirdi.

Akalın, "Türkçe için Türk Dil Kurumu Başkanı olarak söylüyorum bu yüzyılda da önümüzdeki bin yılda da yok olma tehlikesi söz konusu değil" dedi.

TDK Başkanı Prof. Dr. Akalın, yok olma bir yana Türkçe'nin bugün en güçlü dönemini yaşadığını, Türkiye'nin bölgesinde güçlü bir ülke olmasıyla birlikte Türkçe'nin çekim merkezi haline gelmeye başladığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
'Bugün dünyada, en az bir ortaöğretim kurumunda Türkçe'nin öğretildiği 87 ülke var. 46 ülkede özel kurslarda Türkiye Türkçesi öğretiliyor. 9 ülkede Türkçe öğretim yapan üniversite var.

28 ülkede de Türkoloji bölümü, enstitüsü ya da merkezi bulunuyor. Dünyanın dört bir köşesinde radyolar, televizyonlarımız dinlenebiliyor, izlenebiliyor.
Bu yönleriyle baktığımızda, Türkçe'nin asla yok olması gibi, kaybolması gibi bir durum söz konusu değil. Türkçe köklü bir dil. Yeryüzünde 6.912 dil var. Bunlar içerisinde çok azı Çin'ce gibi Arapça gibi ibranice ve Türkçe gibi tarihin derinliklerine kadar uzanabiliyor.'

Kaynak: AjanslarYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş