Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


17:45, 22 Haziran 2018 Cuma
Güncelleme: 18:07, 19 Şubat 2010 Cuma

  • Paylaş
Sezer Ecevit'e anayasa kitapçığını fırlattı
Sezer Ecevit'e anayasa kitapçığını fırlattı

Geçmişte bugün yaşananlar arasında iki konu öne çıkıyor; tartışmalı MGK toplantısı, MOSSAD'ın Libya uçağını düşürmesi...

 

Başbakan Bülent Ecevit anayasa kitapçığı fırlattı (19 Şubat 2001)

Milli Güvenlik Kurulu'nun Çankaya Köşkü'nde yapılan şubat ayı toplantısında, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit'e anayasa kitapçığı fırlattı. Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile yaşadığı tartışma nedeniyle toplantıyı terk etti. Gazetecilerin karşısına çıkan Ecevit, MGK toplantısında Sezer'in kendisine Anayasa kitapçığını fırlattığını söyledi. Sezer'in 'terbiye dışı bir üslupla' kendisine ağır ithamlarda bulunduğunu da aktaran Ecevit, "Ya kendisine aynı üslup içinde yanıtta bulunacaktım veya terketmek zorunda kalacaktım" dedi. Tartışma haberi duyulduktan saatler sonra Türkiye tarihinin en ağır ekonomik krizlerinden biri başladı.  Borsa yüzde 14.6 düştü, repo faizleri yüzde 760'a fırladı. Merkez Bankası'ndan yaklaşık 7.6 milyar dolarlık döviz çıkışı oldu. 

Mavi Akım'da imzalar atıldı  (19 Şubat 1998)

Rusya'dan Türkiye'ye boru hattı  ile doğalgaz getirecek Mavi Akım Projesi için müteahhit firmalar arasında anlaşma imzalandı. 1200 km uzunuluğunda olan boru hattı, 17 Kasım 2005'te açıldı.Yıllık 16 milyar metre küp kapasiteli boru hattından Türkiye, 2002 yılı sonundan bu yana gaz alıyor.

Gelibolu Muharebeleri başladı  (19 Şubat 1915)

19 Şubat günü, güçlü Fransız kuvvetleri ile İngiliz Queen Elizabeth savaş gemisi Osmanlı sahil bataryalarını bombalayarak Çanakkale Savaşı olarak adlandırdığımız, Gelibolu Muharebeleri başlamış oldu. İtilaf devletleri, kısa bir aranın ardından bir sonraki ve en şiddetli saldırıyı 18 Mart'ta gerçekleştirdiler. 

Kıbrıs'ın görüşüldüğü  Londra Konferansı sona erdi (19 Şubat 1959)

Londra Konferansı sona erdi. Bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulmasını öngören Londra Antlaşması  imzalandı. Konferansa Türkiye, İngiltere, Yunanistan başbakanları ile Kıbrıs Türk ve Rum cemaatleri liderleri katılmıştı. 3 Aralık'ta: Başpiskopos Makarios Kıbrıs Cumhurbaşkanı, Dr. Fazıl Küçük de yardımcısı oldu. İngiltere Kıbrıs'ın bağımsızlığını tanıdı. Bağımsızlığın resmi olarak ilan edilmesi 16 Ağustos 1960'da oldu.

İstanbul'da et fiyatları  arttı (19 Şubat 1947)

İstanbul'da yılın başından itibaren giderek pahalılaştı. İstanbul Belediyesi halkı et boykotuna çağırdı.

Libya uçağı MOSSAD tarafından düşürüldü.(19 Şubat 1973)

Libya Havayollarına ait bir yolcu uçağı İsrail MOSSAD tarafından düşürüldü İçindeki 107 yolcu ve mürettebat hayatını kaybetti. 

Larnaka'da operasyon krizi (19 Şubat 1978)

Larnaka uluslararası havaalanındaki bir uçak kaçırma olayına müdahale etmek için Larnaka'ya izinsiz gelen Mısırlı komandolarla Rum güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 15 Mısırlı komanda yaşamını kaybetti.
 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş