Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:28, 23 Nisan 2018 Pazartesi
Güncelleme: 19:16, 06 Mart 2010 Cumartesi

  • Paylaş
Piri Reis'in ölümü
Piri Reis'in ölümü

Piri Reis vefat etti, Gana bağımsızlığını ilan etti, İlk yüksek hızlı bilgisayar kullanılmaya başlandı...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Piri Reis vefat etti (6 Mart 1554)

Osmanlı Devleti’nin en önemli denizcilerinden biridir. Tarih-i Bahriye adlı eserin sahibidir. Amcası Kemal Reis’le birlikte Endülüs Müslümanlarını  katliamdan kurtarmak için İspanya’ya gitmiş, Hint deniz seferlerine katılmıştır. Yavuz Sultan Selim’in isteği üzerine dünya haritası hazırlamıştır. Yemen seferi sonrasında donanmayı Basra körfezinde bıraktığı için suçlu bulunmuş, Kanuni’nin emri ile Kahire’de idam edilmiştir.


Gana bağımsızlığını  ilan etti (6 Mart 1957)


Gana, Kwame Nkrumah önderliğinde 1957'de İngiltere'den bağımsızlığını kazandı. Gana lideri Kwame Nkrumah: “Biz bağımsızlığımızı bütün Afrika'nın bağımsızlığına adadık, zira bütün Afrika bağımsızlığına kavuşmadıkça bizim bağımsızlığımızın hiçbir değeri olmayacaktır.” 

Türkiye, Gümrük Birliğine girdi (6 Mart 1995)

Avrupa Birliği üyesi 15 ülke ile Türkiye arasında Gümrük Birliği Antlaşması imzalandı.  İmzalanan antlaşma, taraflar arasında tarife indirimi ve ortak gümrük tarifesine uyum yükümlülüklerinin yanı sıra, Ankara'nın AB'nin ortak politikalarına uyumu da içeriyor. 

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth Ankara'ya geldi (6 Mart 1961)

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth bir saatliğine Ankara'ya geldi ve  Orgeneral Cemal Gürsel'le bir saat görüştü.  Kamuoyunda Kraliçe'nin Adnan Menderes ve arkadaşlarının idamını önlemek amacıyla görüştüğü konuşuldu.

Yağ  ve şeker ithalatı açıklaması  (6 Mart 1980)

Maliye Bakanı İsmet Sezgin basına yaptığı bir açıklamada dünyada gıda maddesi ithal etmeyen birkaç ülkeden biri olan Türkiye'nin bu özelliğini bu yıl kaybettiğini söyledi. Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik kriz şartlarından dolayı 1980 yılı içerisinde yağ ve şeker ithal edileceğini bildirdi.

İlk yüksek hızlı bilgisayar (6 Mart 1946)

İlk yüksek hızlı elektronik bilgisayar olarak nitelendirilen Eniac, kullanılmaya başlandı. Eniac, elektronik-dijital bilgisayara giden yolda atılmış büyük adımlardan biri olarak 1955'e kadar kullanılmıştır


Türkiye, İsrail’i resmen tanıdı (6 Mart 1950)

Filistin’in bölünmesine başlangıçta karşı çıkarak İsrail’i tanımayan Türkiye DP’nin iktidara gelmesi İsrail resmen tanındı. Türkiye İsrail’i ilk tanıyan Müslüman ülke olup, dünyada tanıyan 31. ülkedir. Adnan menderes ABD gezisinde, Arap liderlere seslenerek Ortadoğu barışı için İsrail’i tanımaları çağrısında bulundu.


İlk büyük Yunan İsyanı  çıktı (6 Mart 1821)

Balkanlarda Rus çarının yaveri Aleksandır İpsalanti liderliğinde il büyük isyan çıktı. Ayaklanma Mora yarımadası, Eflak ve Sırbistan’a kadar yayıldı. Müslümanların yaşadığı 250 köy ateşe verilerek yakıldı. 3000’e yakın Balkan Müslüman’ı katledildi. İsyan, Bab-ı Ali tarafından güçlükle bastırılabildi. Fener Rum patriği ve üç metropolit ayaklanmada rolleri olduğu gerekçesi ile . Mahmut’un emri ile idam edildi.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş