AK Parti'de tepeden inmeciliğe son veriliyor | Politika | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:15, 18 Haziran 2018 Pazartesi
Güncelleme: 11:14, 08 Mart 2010 Pazartesi

  • Paylaş
AK Parti'de tepeden inmeciliğe son veriliyor
AK Parti'de tepeden inmeciliğe son veriliyor

Ak Parti'de yapılması öngörülen parti için yönetmelik değişikliğiyle tepeden inmeciliğe son verilecek.

 

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara

Partilerde en çok sorun olan tepeden inmecilik, sonradan gelerek partinin üst kademelerinde görev almak, dışarıdan gelerek aday olmak gibi uygulamalar için Ak Parti kolları sıvadı. Yapılacak değişikliklerle artık parti içinde emeği geçmeyen, teşkilatta hizmet etmeyen kimseler parti Belediye Başkanlığı, Meclis Üyeliği gibi koltuklara aday olamayacak. Parti ayrıca, üyelik konusuna yeni bir boyut kazandırarak gelirlerini de garanti altına almaya çalışacak. Aylık 1 TL olan üyelik aidatı zorunlu hale getiriliyor. Değişiklikle 3 milyon 600 bin üyesi bulunan AK Parti yılda 43.2 milyon TL gelir elde edecek. Aidatlarını ödemeyenlere yönetim kademesinde görev verilmeyecek ve aday yapılmayacak. 

AK Parti Teşkilat İç Yönetmeliği baştan sona yenileniyor. 70 maddeden 110 maddeye çıkarılan yönetmeliğin getirdiği en ilginç yeniliklerden biri de aylık 1 TL olan üyelik aidatının bundan böyle zorunlu hale getirilmesi oldu. 3 milyon 600 bin üyesi bulunan AK Parti bu sayede, ayda 3 milyon 600 bin TL, yılda da toplam 43.2 milyon TL gelir elde edecek. AK Parti, kapatma davası sebebiyle Anayasa Mahkemesi'nin aldığı karar çerçevesinde Hazine yardımından 22 milyon TL'sini kaybetmişti.

ADAYLIK ŞARTI AĞIRLAŞTIRILIYOR

Ayrıca, Teşkilat İç Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle, üyelik aidatlarını ödemeyen üyelerin, belediye meclisi üyeliği, belediye başkanlığı adaylığı ya da milletvekili adaylığı sürecinde başvuruları reddedilecek. AK Parti teşkilat başkanlığı, 2010 sonuna kadar üye seferlerliği başlatıp üye sayısını, kayıtlı seçmen sayısının en az yüzde 10'u olacak şekilde 5 milyona çıkarmayı hedefliyor. Genel Merkez gelirlerinin yüzde 30'unu her yıl il ve ilçe teşkilatlarına gönderen AK Parti yönetimi, bu yöntemle, il ve ilçe teşkilatlarının ekonomik yönden rahatlatacak. Genel Merkez'den teşkilatlara gönderilecek parada kesintiye gidilip gidilmeyeceği ise henüz kesinleşmedi. 

Ayrıca Teşkilat İç Yönetmeliği'ne eklenen bir madde ile daha önce AK Parti'de üyeliği bulunmayan kişilerin belediye meclis üyeliği veya belediye başkanlığı gibi kademelerde aday olması önleniyor. Ancak, MKYK kararıyla aday yapılanlar istisna tutuluyor. Bu madde ile AK Parti teşkilatlarında çalışmamış kimselerin tepeden inme yöntemlerle aday olmasının önüne geçilmek isteniyor. 

İTİRAZ VAR

Teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem'in hazırladığı Teşkilat İç Yönetmeliği taslağı, önceki gün toplanan AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nda (MKYK) masaya yatırıldı. 

Alınan bilgilere göre aidat önerisine bazı üyeleri karşı çıkarak, "Biz özgürlükçü bir partiyiz. Demokrat bir anlayışta ‘para vermedin, üyeliğini düşürüyoruz' demek doğru olmaz" itirazında bulundu. Başbakan Erdoğan, itirazlar üzerine aidat önerisinin, Siyasi Partiler Kanunu gibi ilgili mevzuatla çelişip çelişmediğinin hukukçularla müzakere edilmesi talimatı verdi. Teşkilat Başkanı Ekrem Erdem, AK Parti'li hukukçularla konuyu müzakere ederek taslağa son şeklini verecek.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş