Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:34, 25 Nisan 2018 Çarşamba
Güncelleme: 15:55, 02 Mart 2010 Salı

  • Paylaş
Yakup Kadri'nin Ergenekon'u
Yakup Kadri'nin Ergenekon'u

Milli Mücadele yıllarında yazdıklarından müteşekkil eser olan Ergenekon, günümüze ilginç anektodlar sunuyor.

Dünya Bülteni/Kültür Servisi

Yakup Kadri Millî  Mücadele yazılarını bir araya getirdiği Ergenekon (1929) adlı  kitabının önsözünde, "Nerede ise yarım yüzyıllık bir hikâye bu" diyordu, "Ergenekon zaten bir masalın adı. Millî Mücadele ise bir Bozkurt destanı..."

Türkçe edebiyat dünyasında daha çok romancılığı ile tanıdığımız Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun çeşitli alanlarda bir çok eserleri mevcuttur. Bu eserlerin eski dilde olanları Lâtin harfleriyle düzenlenerek okuyucuya kazandırılmıştır. Ayrıca muhtelif zamanlarda yazdığı çeşitli makaleleri ve yazı dizileri Ergenekon (1929), Millî Savaş Hikâyeleri(1947),Vatan Yolunda (1958), adlı eserlerde toplanmıştır.

Ergenekon’un Hikâyesi

Yakup Kadri yenilerde tekrar yayımlanan ve ilk basımı 1929 yılında yapılan Ergenekon adlı eseri hakkında şunları ifade eder. “Ergenekon adı altında topladığım yazılar(...) Millî Mücadele sıralarında, İkdam gazetesinde çıkmış makalelerden bir küçük kısımdır. (...) Günü gününe, üç yıllık bir devreyi dolduran yüzlerce makale içinden yalnız elli-altmış tanesini ayırıp bir kitap halinde yayımladım. (...) 1920 yılından 1923e kadar Türk milletinin geçirdiği vicdan ve fikir buhranlarını, ancak bu gibi yazılarla hatırlamak kabildir. İşte Ergenekonu teşkil eden parçaların yegâne kıymeti bu fikir ve vicdan krizlerini öbürlerinden daha bariz bir surette göstermesinden ibarettir. Bu itibar ile bu yazıları, o devrin mânevî manzaralarını, ateşten bir çizgi halinde aksettiren birer küçük aynaya benzetebiliriz.” Bu eserin o zaman yapılan basımının iç kapağında Ziya Gökalp’in “Ergenekon yurdun adı/Börtüçene kurdun adı” dizeleri yer almaktadır. O devrin hissî ve fikrî tarihine bir vesîka teşkil eder ümidiyle yayımlamış bu eserini.

ilk-kapak.jpg

Yeni Sunuş  Yazısı

Sonrasında eserine yeni sunuş yazısı da yazmış Yakup Kadri. Orada şöyle diyor: “Bugün aynı sözleri söyleyebilir miyim? Bir bakıma evet, bir bakıma hayır. Evet; çünkü, Millî Mücadele'nin kutsal ateşini hâlâ içimde taşıyorum ve bu kitabı teşkil eden yazıları "kendi irademin üstünde bir kuvvetin" verdiği hamle ile yazmış olduğuma inanıyorum. Hayır; çünkü, bu yazıların hiçbirini yadırgamadığımı ve hepsini "daha dün yazılmış kadar taze ve mevsiminde" bulduğumu söyleyemiyorum; böyle bir iddianın, hem kendimi, hem okurlarımı aldatmak olacağından korkuyorum.”

Yakup Kadri’nin eserine koymuş olduğu ad ve Ziya Gökalp’ten alıntıladığı dizede yer alan Börtüçene üzerinden  Ergenekon efsanesini bir kuruluş miti olarak inşa etme derdinde olduğunu söylemek mümkün Ona göre Milli Mücadele, Ergenekon'dan çıkış, Mustafa Kemal de Börtüçene’dir. Bu bir bakıma Milli Mücadele ile ortaya çıkan yeni devlet yapılanmasının da sembolüdür.

Uzak tarihli bir eser olması bakımından son günlerin hararetli siyasi tartışmalarına katkı yapabilecek bir eser Ergenekon. Aynı zamanda bir yazarın yazdığı bir eser hakkında yıllar sonra ortaya koyduğu kanaatlerini de görmek mümkün bu eserde.

ergenekon.jpg
 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş