Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:14, 23 Nisan 2018 Pazartesi
Güncelleme: 08:48, 02 Nisan 2010 Cuma

  • Paylaş
Truman, Marshall Planı’nı imzaladı
Truman, Marshall Planı’nı imzaladı

ABD Başkanı Harry Truman, Marshall Planı'nı imzaladı, Türk kadınlarına seçme seçilme hakkı tanındı.

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı  Harry Truman, Marshall Planı’nı  imzaladı. 3  Nisan 1948

Bu plan ABD kaynaklı ekonomik yardım paketidir. Türkiye ve Yunanistan’ın da dahil olduğu 16 ülke  plan uyarınca ABD’den ekonomik kalkınma yardımı almıştır. Marshall planı ile birlikte Yunanistan’a 300 milyon dolar, Türkiye’ye 100 milyon dolar verilmiştir.  Sovyetler Birliğine ve komünizme karşı bölgede etkin hale gelmek isteyen Amerika bu yardımın ardından İncirlikte üs kurma çalışmalarına başlamıştır.  
 
Türk kadınlarına seçme seçilme hakkı tanındı. 3 Nisan 1930

Türk kadınlarına belediye seçimlerinde seçme seçilme hakkı tanıyan belediyeler kanunu kabul edildi.  

Hürriyet ve Anayasa Bayramı kabul edildi. 3 Nisan 1963

27 Mayıs 1960 askeri darbesinden sonra 3 Nisan 1963 tarihinden 1982 anayasasının yürürlüğe girmesine kadar kutlanan Türkiye Cumhuriyetinin resmi bayramlarından biridir. 24 yıl boyunca kutlanan Hürriyet ve Anayasa bayramı ilan edildikten sonra resmi törenler Anayasa Mahkemesinde kutlanmaya başlanmıştır. Bu bayram Cemal Gürsel tarafından resmileştirilmiş Kenan Evren tarafından ise kaldırılmıştır. 

Lokmacı  Sınır Kapısı Açıldı. 3 Nisan 2008

Lefkoşa Lokmacı  kapısı Kıbrıs adasını ikiye bölen yeşil hat üzerindeki gümrük kapılarından biridir. 1963 yılında toplumsal çatışmalardan dolayı kapatılmıştır. 45 yıl kapalı tutulduktan sonra 2008 yılında yapılan törenle KKTC ve Kıbrıs Rum Kesimi arasındaki yaya geçişine açılmıştır.

Anatoli Karpov Satranç şampiyonu oldu. 3 Nisan 1975 

1975 yılında 23 yaşındayken dünya satranç  şampiyonu olmuştur. 1985 yılında Azerbaycanlı  Garry Kasparov’a yenilerek bu ünvanı kaybetmiştir.
 

Sultan I.Abdülaziz Mısır seyahatine çıktı. 3 Nisan 1863

Sultan I.Abdülaziz, Şehzade Abdülhamid ve Şehzade Mehmed Reşad ile birlikte Feyz-i Cihad vapuru ile Mısıra yola çıktı. Mısırda halk tarafından sevgi gösteri ile karşılandı. I.Abdülaziz Yavuz Sultan Selimden sonra Mısıra giden ilk Osmanlı padişahıdır.  
 
 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş