Cem Sultan olayı casus savaşını başlatmış | Tarihten olaylar | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:25, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
Güncelleme: 16:13, 26 Temmuz 2010 Pazartesi

  • Paylaş
Cem Sultan olayı casus savaşını başlatmış
Cem Sultan olayı casus savaşını başlatmış

Avrupa'da casusluk faaliyetlerinin en yoğun olduğu dönemlerden birisi II.Beyazıt'ın tahta çıkmasından sonra yaşanmış.

Yasemin Okutan-Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Venedikliler, papalık, Rodos Şövalyeleri, Fransa ve Osmanlı Devleti arasında gerçekleşen casuslar savaşı II. Dünya Savaşı’ndaki casus savaşlarını hatırlatmaktadır.

Şehzade Cem’in ağabeyine karşı saltanat mücadelesinde başarısız olmasından sonra Cem’in bütün faaliyetleri Osmanlı’nın casusları tarafından izlenmiştir. Memluk Sultanı Kansu Gavri, Cem Sultan’a yardımcı olamayacağını çünkü Kahire’deki her olaydan İstanbul’un haberi olduğunu söylemiş ve şehzadenin Mısır’ı terk etmesini istemişti.

Cem Sultan papalığın eline esir düşünce Roma-Venedik ve Osmanlı arasında istihbarat savaşları yaşanmış ve bu savaştan Osmanlı Devleti galip çıkmıştı.

Avrupalı devletler ilk kez Osmanlıya karşı Fatih döneminde istihbarat örgütü kurmuşlar, istihbarat faaliyetlerini iki tarzda gerçekleştirmişlerdi. Bu faaliyetlerden ilki Osmanlıya karşı Avrupalı devletleri birleştirmek için Papalık eliyle yürütülmüş, Hıristiyanları kollamak ve kiliseleri harekete gerçekleştirmek casusların asli görevleri olmuştu. Fransa, Venedik, Macar kralları da Osmanlı’nın Avrupa’da yayılmasını önlemek için ücretli casuslar tutmuşlardı.

Cem Sultan’ın italya’ya gitmesi istihbarat örgütlerini harekete geçirmiş, hem Cem Sultan hakkındaki bilgileri diğer Avrupa krallarına bildirmişler hem de şehzadenin İstanbul’a tekrar dönmek ve tahta geçmek için Avrupa’da faaliyetlerde bulunduğunu yayarak İstanbul’u rahatsız etmek istemişlerdi.

II. Beyazıt, Cem Sultan’ın Avrupa’ya gitmesinden sonra üç casus görevlendirmiş, bu casuslardan birini Venedik’e diğerini Roma’ya, üçüncüsünü de Fransa’ya göndermişti. Roma’ya gönderilen casus, Cem Sultanın Roma’da neler yaptığını rapor ederek İstanbul’a takrir göndermişti.

Bu takrirde Cem Sultan’ın Fransa’dan İtalya’ya geçtiğini Roma’ya bir günlük mesafede bulunan Gavatlı’da papanın oğlu tarafından karşılandığı belirtilmektedir. (Topkapı Saray Arşivi, Evrak 5454)

Fransa’ya gönderilen casusun adı Sicilyalı Mehmet Ağa olup, Moldariensis Clericus adıyla yaklaşık 40 sene casusluk faaliyetlerinde bulunmuştur. Bu zatın Cem Sultan’ın faaliyetlerini izlemek için gönderildiğini daha sonrada Fransa’da kalarak Osmanlı adına çalıştığı bilinmesine rağmen Osmanlı arşivlerinde herhangi bir malumata henüz rastlanmamıştır.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş