Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


08:34, 26 Nisan 2018 Perşembe
Güncelleme: 05:52, 14 Ağustos 2010 Cumartesi

  • Paylaş
Mesire yerleri yüksek kazanç kapısı oldu
Mesire yerleri yüksek kazanç kapısı oldu

Farklı sektörlerden onlarca firma, ortak bir gelir kapısı buldu: Mesire yeri işletmeciliği.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kimi reklamcı, kimi turizmci, kimi ise petrol işinde... Farklı sektörlerden onlarca firma, ortak bir gelir kapısı buldu: Mesire yeri işletmeciliği. İstanbul ve çevresindeki mesire yerleri özel sektörün yakın takibine girdi.

Referans'tan Sevda Yüzbaşıoğlu'nun haberine göre, İstanbul'daki A ve B kategorisindeki 34 mesire yeri için yapılan ihaleleri çok sıkı bir şekilde yakından takip eden birçok firma olduğunu belirten İstanbul Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü Hakan Mumcuoğlu, "Eskiden işletme ihalelerini 2 yıllık yapıyorduk bu da ilgiyi belli bir seviyede tutuyordu. Şimdi bu süreyi 5 yıla çektik, 29 yıla kadar da uzatabiliyoruz. Bu sayede artık ciddi firmalar da bu işe yöneliyor, çünkü potansiyel çok fazla" diyor.
 

Geçen yıl 3 milyon insanın bu mesire yerlerinde piknik yaptığını kaydeden Mumcuoğlu, önümüzdeki dönemde yeni birkaç tane daha mesire yerinin açılmasının öngörüldüğünü, bu süreçte yeni ihalelelerin açılacağını belirtiyor.
 
İŞİNİ BİLENE ÇOK KARLI

İşletmeciler arasında Fenerbahçe Kulübü, Altunbaş Turizm, Akıncı Petrol, Rota Reklam gibi çok sayıda firma olduğunu, sistemin artık belli bir seviyeye geldiğini kaydeden Mumcuoğlu, "Bizim alanımıza giren konaklamalı ve günlük giriş yapılan 34 adet orman mülkiyetinde mesire yeri var. Bunların 13 tanesi Anadolu yakasında, 21 tanesi ise Avrupa yakasında. Artık sistem oturduğu için ciddi firmalar geliyor. Mesela bugün Gürle Deri adlı firma, Göztepe Mesire yerini işletiyor. Rota Reklam Aziz Paşa'yı işletiyor, Fenerbahçe Kulübü Şile yolu üzerindeki Sazak Çeşme'yi işletiyor" diye konuşuyor.
 

Fiyatların ise mesire yerinin sahip bulunduğu konuma göre değişiklik gösterdiğini dile getiren İstanbul Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü Hakan Mumcuoğlu, "Boğazı gören yerlerde fiyat 1 milyon 200 bin TL'ye kadar çıkarken 6 bin TL'ye de yerler bulunabiliyor. İşi bilen için çok kârlı bir iş bu. Şu anda da 10 yıllık ihaleler bitmek üzere. 31 Aralık 2012'de işletme süresi dolacak 15'e yakın yer var" diyor.
 
İHALELERİ KAÇIRMAYIN


Büyük yerler için yeterlilik şartı aradıklarını ancak ilgilenen firmaların küçük yerlerle işe başlayabileceklerini belirten Mumcuoğlu, ilgili firmaların sürekli ihale ilanlarını takip etmesinin önemli olduğunu belirterek "Bazen belli sebeplerden dolayı bırakanlar oluyor, sadece bu yıl dört tane böyle ihaleye çıktık. Konaklamalı yerlerde kazanç daha da fazla oluyor. 34 taneden 4 tanesinde konaklama imkânı var" diye konuşuyor.

Halka en hijyenik ortamı sunan firmaların öncelikli olduğunu belirten Mumcuoğlu, "Firmalar yeter ki uzmanlaşmak ve bu işi yapmak istesinler. Bizim kapımız her sektörden esnaf ve işadamına açık" diyor.
 
 
KİM NEREYİ İŞLETİYOR
Gürle Deri Göztepe Mesire Yeri
Akın Petrol Fatih Ormanı
Altunbaş Turizm Marmaracık
Arnavutköy Belediyesi İmrahor Gölü
Fenerbahçe Kulübü Sazak Çeşme
Belen İnşaat Riva
Rota Reklam Aziz Paşa
Kartal Belediyesi Adalar
Zarif Şirketi Çilingoz
 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş