İnternetten bedava meyva | Avrupa | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


11:03, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
Güncelleme: 14:08, 26 Ağustos 2010 Perşembe

  • Paylaş
İnternetten bedava meyva
İnternetten bedava meyva

Almanya'da sahipsiz meyva ağaçlarının yerlerini gösteren internet sayfası yapıldı, ihtiyacı olanlar buradan yerlerini öğrenip meyvaları ücretsiz toplayabiliyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’da her yıl sahipsiz, unutulmuş bahçelerde ya da kırsal alanlardaki meyva ağaçlarında kimse toplamadığı için tonlarca meyva çürüyerek heba oluyor. Bunu tesbit ederek insanlara faydalı olmak isteyen bir grup, internette interaktif bir site oluşturarak tüm Almanya’daki bu tür meyva ağaçlarını harita üzerinde kaydettiler ve halkın hizmetine sundular. Ayrıca sahipsiz, terkedilmiş erik, kiraz, elma ve benzeri birçok meyva ağaçlarının yerlerini tesbit eden herkes bu internet sitesine üye olarak yerlerini bildirebiliyorlar.

Mundraub.org isimli internet sitesini oluşturan Katharina Frosch ve Kai Gildhorn, Saksonya-Anhalt eyaletinde bisiklet turu yaptıkları birgün çevrede onlarca sahipsiz meyva ağacını görünce akıllarına bu fikir geldi. Frosch ve Gildhorn, hiçbir meyva ağacında meyvaların çürüyerek heba olmasını istemediklerini, ihtiyacı olanların bunlardan istifade etmelerini istediklerini söylediler.

2009 yılı Ağustos ayında yayına başlayan mundraub.org kısa zamanda büyüdü ve bugün 1000 adetten fazla meyva ağacının yeri kaydedildi. Sitenin gönüllü çalışanları bazı günlerde 100’den fazla kayıt alıyorlar.
 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş