9. Uluslararası Risale-i Nur Sempozyumu başlıyor | Kültür Sanat | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:11, 18 Haziran 2018 Pazartesi
15:48, 27 Eylül 2010 Pazartesi

  • Paylaş
9. Uluslararası Risale-i Nur Sempozyumu başlıyor
9. Uluslararası Risale-i Nur Sempozyumu başlıyor

Türkiye’deki 9. Bediüzzaman sempozyumunun başlığı “İlim, İman, Ahlak ve İnsanlığın Geleceği: Risale-i Nur Perspektifi”

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Uluslararası Risale-i Nur Sempozyumlarının dokuzuncusu 3-5 Ekim tarihleri arasında İstanbul'da yapılacak. Sempozyumda, dünyanın dört bir yanından gelen bilim adamları, "İnsanlık Onuruna Lâyık Bir Geleceğin İnşasında İlim, İman ve Ahlâkın Yeri ve Rolü" konusunu müzakere edecek.

Açılışı 3 Ekim Pazar günü Sinan Erdem Spor Salonunda yapılacak olan Sempozyum, 4-5 Ekim tarihlerinde WOW Otellerinde devam edecek.

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı (İİKV) tarafından düzenlenen sempozyuma ABD, Kanada, Hollanda, İran, Suudî Arabistan, Rusya, Nijerya, Hindistan, Filipinler ve Botswana'nın da aralarında bulunduğu 40'a yakın ülkeden 245 akademisyen tebliğ gönderdi.

Tebliğlerde, tüketim ahlâkı, kültür ve din farklılıklarından kaynaklanan problemler, sosyal adalet, milliyetçilik gibi pek çok konu tartışmaya açılacak ve bu konularda uygulanabilir bir ilim, iman ve ahlâk modelinin esasları araştırılacak. Sunum ve tartışmalar simultane tercüme ile Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak izlenebilecek.

3 Ekim Pazar günü Sinan Erdem Spor Salonunda açılışı yapılacak olan 9. Uluslararası Risale-i Nur Sempozyumu'na, Singapur'dan Prof. Dr. Syed Farid Alatas "Said Nursi'nin Toplumsal Teolojisi ve Modern Medeniyete Bakışı", Hindistan'dan Zubair Hudawi "Hindistan Müslümanları ve Laiklik-Din İkilemi: Said Nursi'nin Öğretisinden Çözüm Arayışı" ve Rusya'dan Prof. Dr. Dmitri D. Vasilyev "Said Nursi'nin Felsefi Mirası ve Yeni Avrasya Topluluğunun Oluşmasıyla İlgili Problemler" başlıklı tebliğleri ile katılıyor.

Sempozyumda 100 civarında tebliğ tartışılacak.

Sempozyumla ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.sempozyum2010.com/ adresinden ulaşılabilir.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş