ODTÜ’den dev buluş: Görünmezlik zırhı | Genel | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


18:53, 21 Haziran 2018 Perşembe
Güncelleme: 19:06, 21 Kasım 2007 Çarşamba

  • Paylaş
ODTÜ’den dev buluş: Görünmezlik zırhı
ODTÜ’den dev buluş: Görünmezlik zırhı

ODTÜ'lü bilim adamlarının, radar dalgalarını emerek görünmezlik özelliği sağlayan bir buluş gerçekleştirdiği bildirildi.


ODTÜ'lü bilim adamları, radar dalgalarını emerek görünmezlik özelliği sağlayan önemli bir buluşa imza attı. Örneği sadece ABD'de bulunan benzer bir madde, hayalet uçakların kaplamasında kullanılıyor.

Tamamen yerli olanaklarla geliştirilen madde, aynı zamanda yanmamazlık özelliğine de sahip. ODTÜ Kimya Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Levent Toppare ve ekibinin diğer önemli buluşu da plastiğin görüntü teknolojisinde kullanılmasına imkan tanıyor.

ODTÜ'NÜN 2 BULUŞU

Toppare, çığır açacak iki buluşu bir basın toplantısıyla açıkladı.

1) GÖRÜNMEZLİK ZIRHI

Toppare ve ekibinin ilk buluşu özellikle savunma sanayii açısından büyük önem taşıyor. Buluş, radar dalgalarını emme özelliğine sahip plastik bir kaplama malzemesi. Bu maddeyle kaplanmış 100 metrekarelik bir gemi radarlarda 10 santimetrekare, bir F-16 uçağı ise serçe büyüklüğünde görünüyor. Maddenin yanmamazlık özelliği de bulunduğu için araba ve uçakların iç döşemelerinde de kullanılabilecek. Benzer bir malzeme sadece ABD'de hayalet uçaklarda kullanılıyor.

Toppare "Buluş için silahlı kuvvetlerle görüşüyoruz. Onlar da birtakım denemeler yapıyorlar Bu çeşitli platformlarda kullanılabilir mi bakacaklar kullunmak istedikleri takdirde de silahlı kuvvetlerimize bu teknolojiyi transfer edeceğiz" dedi.

2) SIVILAŞTIRILMIŞ PLASTİKTEN EKRAN

Ekibin ikinci buluşu ise ekran teknolojisinde çığır açacak nitelikte. Plastiğin ekranlarda kullanımını mümkün kılan buluşla, özel bileşime sahip sıvılaştırılmış plastik, sürüldüğü yüzeyi sadece 1,5 voltluk bir akımla ekrana dönüştürebiliyor.

Toppare bu buluşla ilgili olarak da, "Kullanım alanı son derece geniş en basiti günlük hayatta televizyon ekranı, telefon ekranı yapabilirsiniz. LCD'lerden çok daha yeni bir teknoloji bunu böyle katlayıp çantanıza koyup çok büyük ekran yapabilirsiniz sadece bağladığınızda bu ekranda görebileceksiniz" dedi.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
Yüz Akımız OTDU
Hasan ACIOLUK
Gerçek Bilim Yuvası güzide üniversitelermize daha çok kaynak aktarılmalı. Yatırım ve Araştırma yapılmadan buluş yapılamaz.
22/11/2007, 19:49