Çankırı'dan Londra Belediye Başkanlığı'na | Genel | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


00:12, 28 Mayıs 2018 Pazartesi
Güncelleme: 16:08, 07 Kasım 2008 Cuma

  • Paylaş
Çankırı'dan Londra Belediye Başkanlığı'na
Çankırı'dan Londra Belediye Başkanlığı'na

Avrupa'nın en büyük kenti ve İngiltere'nin Başkenti Londra'nın şu anki Belediye Başkanı'nın kökleri Çankırı'nın Orta ilçesi Kalfat köyüne dayanıyor...

 

Hakkı Duran*

İngiltere'nin başkenti ve Avrupa'nın en büyük kentlerinden biri olan Londra'nın şu anki Belediye Başkanı'nın soyu Çankırı'nın Orta ilçesi Kalfat köyüne dayanıyor.

Londra Belediye Başkanı Borris Johnson, Kalfat köyünden Hacı Ahmed Efendi'nin torunudur. Çankırı'dan Londra Belediye Başkanlığı'na giden süreç çok ilginç bir şekilde gelişiyor.

HACI AHMED EFENDİ'NİN OĞLU ALİ KEMAL

Orta İlçesi Kalfat köyünde 1813 yılında doğmuş, küçük yaşta Kalfat köyünden kalkıp İstanbul'a gitmiş; cesâreti, zekâsı, yetenekleri ile mesleğinin zirvesine çıkmış girişimci ruha sahip bir Çankırılı olan Mumcular Kâhyası Hacı Ahmed Efendi Osmanlı'nın ünlü siyaset adamlarından Ali Kemal'in babasıdır.

Ali Kemal adı, torununun çocuğu Boris Johnson 'un Londra Belediye Başkanı seçilmesi sürecinde yeniden gündeme gelmişti. Seçim kampanyası sırasında İngiliz medyasında, adayların tartışmaları kapsamında yer almıştı.

Eski Büyükelçilerden Zeki Kuneralp'in anlattıklarına göre Ahmed Efendi'den-Boris Johnson'a uzanan serüven şöyle başlıyor:

ALİ KEMAL'İN WNİFRED BRUN İLE EVLENMESİ

Ali Kemal, Mısır'a geldikten sonra sık sık Paris'e ve İsviçre'ye giderdi. Bu seyahatlerinden birisinde İsviçre'nin Lüseen şehrine gidiyor. Orada bir pansiyonda kalıyor. İsmi Santral olması gerek. Orada genç bir kızla tanışıyor. Kendisinden 10 yaş küçük. Kendisi o zaman 30 yaşında, kız 20 yaşında. Birbirlerini çok beğeniyorlar. Fakat Ali Kemal, Kahire'ye dönmek durumunda. Kızın babası İsviçre'de, annesi İngiliz vesaire komplikasyonlar var.

Wnifred, Ali Kemal'i çok beğeniyor ve evlenmek için ısrar ediyor. Fakat Ali Kemal mütereddit. Ali Kemal, ayrılacakları zaman diyor ki, (Ben şimdi Kahire'ye dönüyorum, bir sene boyunca sana ne kart ne de mektup yazmayacağım. Bir sene sonra buraya tekrar geleceğim. Eğer sen de gelirsen o zaman konuşur, karar veririz.) diyor.

HIRİSTİYAN USULÜNCE NİKAH

Nitekim Ali Kemal bir sene sonra Pansiyon Santral'e geliyor. Wnifred de oraya gelmiştir. Tabii aileler arasında tereddütler oluyor. Bir Türk'e kız vermeye kolay razı olmuyorlar. Nihayet karar veriliyor. Bu defa nikâhın nasıl kıyılacağı mesele oluyor. Kız Hıristiyan, Ali Kemal Müslüman. Hiçbir papaz nikahı kıymaya yanaşmıyor. Nihayet açık fikirli bir papaz, madem ki birbirlerini seviyorlar, ben bu nikâhı kıyarım diyor ve nikâhları kıyılıyor.

Wnifred Brun, Ali Kemal ile evlendikten sonra Mısır'a gelir. Ali Kemal'in Wnifred'den üç çocuğu olur. İlki Mısır'da doğmuş, bir aylıkken vefat etmiştir. Doğan çocuğun adının Baydur olduğu biliniyor. Daha sonra Selma ve Osman doğmuşlardır.

Meşrutiyet'ten bir kaç gün önce, Mısır'dan İstanbul'a gelirler. Ali Kemal'in kayınvalidesi Margaret Johnson da yanlarındadır. Bebek'te bir evde oturmaya başlarlar. Kemal, ikdam gazetesinde yazmaya ve o zamanın üniversitesi olan Darülfünun'da ders vermeye başlar. Meşrutiyet sonrasında güçlenen İttihad ve Terakki Partisi'ni amansız şekilde eleştirir.

Wnifred, 1909'da 26-27 yaşında vefat eder. O sırada Ali Kemal, Paris'tedir. 1908'de İttihatçılar, işbaşına gelince gurbet yolu gözükmüştür. Hakkında divân-ı harb tarafından müebbed sürgün kararı verilmiştir. Wnifred ölmeden önce Bebek'teki evde arama yapılmış, rahatsız edilir.

Ali Kemal, Paris'te uzun süre bu olayın etkisinde kalmış ve kendini toplayamaz. Ali Kemal, bir süre İngiltere'de Wimbledon'da yaşadıktan sonra, çocuklarını anneanneleri Margareth Johnson'un yanına bırakıp ülkesine dönmek zorunda kalmıştır. Daha sonra çocuklarını İstanbul'a getirtmek istemiş, savaşlar sebebiyle mümkün olamamıştır.

Ali Kemal'in Wnifred'den üç çocuğu olmuştur İlki Mısır'da olmuş 1 aylıkken vefat etmişti.

Daha sonra Selma ve Osman doğmuşlardır. Ali Kemal, Wnifred ile bir kilisede Hıristiyan âdetlerine göre evlenmiştir. Ancak, doğan üç çocuğuna da Türk isimleri vermiştir. Dönemin şartları icabı, İngiltere'de anneanneleri yanında yetişen bu çocuklar, İngiliz terbiyesi ve kültürü ile büyümüşlerdir.

OSMAN WİLFRED KEMAL

Osman Wilfred Kemal, Borris Johson'un öz dedesi oluyor. Ali Kemal Bey'in öldürülmesinden sonra, anneanne torunlarını birer İngiliz olarak yetiştirdi. Osman Wilfred Kemal, 1936 yılında Mısır'a giderek orada annesinin yeğenleriyle beraber çalıştı ve burada Irene Williams Bromley ile evlendi.

Osman Wilfred Kemal, İngiliz Kraliyet Ordusunda pilot subay olarak görev yapmış, 2. Dünya Harbindeki başarılarından dolayı İngiliz Üstün Liyakat madalyasına hak kazanmıştır. Selma ve Osman 1993 yılında vefat etmişlerdir.

*21. Dönem Çankırı Milletvekili / cansaati.org

DEVAM EDECEK...

Sonraki bölüm:

Ali Kemal'in öz torunu Stanley ve onun oğlu Boris Johnson

 


 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş