Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:03, 22 Kasım 2017 Çarşamba
Güncelleme: 21:04, 01 Şubat 2009 Pazar

  • Paylaş
Ross ABD'nin İran özel temsilcisi oluyor
Ross ABD'nin İran özel temsilcisi oluyor

Clinton yönetiminde Ortadoğu diplomatı olarak görev yapan Dennis Ross'un ABD Dışİşleri Bakanlığı İran özel temsilcisi olması gündemde.

 

Clinton yönetiminde Ortadoğu diplomatı olarak görev yapan Dennis Ross'un ABD Dış İşleri Bakanlığı İran özel temsilcisi olması gündemde.

Ross şu an merkezi Kudüs olan Yahudi Halkı Politika Planlama Enstitütsü (JPPPI) adlı, The Jewish Agency tarafından 2002 yılında kurulmuş bir yahudi kuruluşun başında bulunuyor.

Ross'un ABD yönetimine katılması, 1938 yılında kabul edilen Yabancı Temsilciler Kayıt Yasasının ( Foreign Agents Registration Act veya FARA) muhtemel engeliyle karşı karşıya.

FARA, Amerikan halkını ve Kongreyi gizli propaganda ve dış lobilerden korumak amacıyla çıkarılmış bir yasa. The Jewish Agency, ABD'de yapılan tahkikatlarda çeşitli defalar su yüzüne çıktı. Senato Dış İlişkiler Komitesi 1960'larda, Amerikan Siyonist Konseyinden (AZC) İsrail Lobilerine mâli kaynak aktarıldığını, The Jewish Agency'e bağlı gizli Yahudi mecralarını ortaya çıkarmıştı. Ve yine 1963'te yapılan Senato oturumlarında 35 milyon doların ABD'de yapılan lobi faaliyetlerine aktarıldığı ortaya çıkmıştı.

Bunun içerisinden 38 bin dolarlık bir meblağ, İsayah Kenen tarafından kurulan AIPAC'a gitmişti. Başsavcı Robert F. Kennedy 1962 yılında AZC'nin, The Jewish Agency'nin dış temsilcisi olarak kaydedilmesini emretti. AZC, lobi faaliyetlerini AIPAC'a devretti ve kapandı.

ABD Adalet Bakanlığı 1969'da Jewish Agency'nin İsrail hükümetiyle yaptığı 1953 tarihli gizli akdi kayda geçirmesini emretti. Akit şartlarının ortaya çıkmasıyla Jewish Agency'ye İsrail Hükümetinden mâli kaynak aktarıldığı, yasama konuları Knesset'e gitmeden önce Jewish Agency'nin gözden geçirmesi için icrâi yetki aldığı anlaşılmıştı. The Jewish Agency New York bürosu, AZC, başka bir kabukla yeniden örgütlenmek üzere 1971'de hızla kapatıldı.

Eski diplomat Dennis Ross FARA çerçevesinde bir bildirimde bulunmadı. IRmep müdürü Grant F. Smith'e göre bu durum problem doğmasına sebep olacaktır. "Amerikan Adalet Bakanlığı, Jewish Agency fonundan yararlananların – ister Amerikan Siyonist Konseyi ve onun ABD'deki yetkilileri isterse Jewish Agency'nin New York bürosu olsun – yabancı aktörlerin / velinimetin temsilcisi olarak kaydolmasını her zaman istemiştir. Yabancı temsilci tescil savaşının yeniden canlanması ABD-İran diplomasisi ve ilişkilerin onarılmasının ivedilik kazandığı bir zaman diliminde çok vakitsiz bir hadisedir."Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş