Berlin'de İslam eserleri koleksiyonu | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:34, 28 Mayıs 2018 Pazartesi
Güncelleme: 10:27, 12 Haziran 2009 Cuma

  • Paylaş
Berlin'de İslam eserleri koleksiyonu
Berlin'de İslam eserleri koleksiyonu

Berlin'de önemli İslam eserlerinin bulunduğu koleksiyon meraklıların dikkatine sunulacak.Önemli İslam eserleri koleksiyonları arasında sayılan "Keir Collection" Berlin İslam Eserleri Müzesi'ne 15 yıl için devredildi. Osmanlı dönemine ait eserlerin de bulunduğu koleksiyon Aralık ayından itibaren sergilenecek.

Minyatürlerden el yazmalarına, çinilerden gümüş ibriklere; İslam sanatının paha biçilmez örneklerinin bulunduğu "Keir Koleksiyonu" dünyanın önemli İslam eserleri koleksiyonları arasında yer alıyor. İngiliz koleksiyoncu Edmund de Ungar'ın yıllar boyunca titizlikle topladığı yaklaşık bin 500 parçadan oluşan koleksiyon, Berlin Bergama Müzesi bünyesinde yer alan İslam Eserleri Müzesi'ne 15 yıl süreyle sergilenmek üzere devredildi. İlgili sözleşme Prusya Kültür Varlıkları Vakfı Başkanı Hermann Parzinger ile de Ungar'ın oğlu Richard de Ungar arasında imzalandı.

ORTA ASYA'DAN İSPANYA'YA İSLAM SANATI

Keir Koleksiyonu, adını bulunduğu yerden; Edmund de Ungar'ın Wimbledon'daki villasından alıyor. Orta Asya'dan İspanya'ya kadar her dönemden İslam sanatının örneklerini içeren koleksiyonda, minyatürler, halılar, el yazmaları, cam işleri, bronz ibrikler, el dokumaları bulunuyor. Koleksiyonda Osmanlı eserleri de yer alıyor. Osmanlı döneminden kalma çiniler, halılar, minyatürler ve el yazmaları koleksiyonun nadide parçaları arasında sayılıyor.

Edmund de Ungar'ın oğlu Richard de Ungar, koleksiyona paha biçmenin zor olduğunu, zira babasının 1950'lerin sonundan itibaren toplamaya başladığı eserlerin fiyatının, o dönemde bugüne kıyasla daha düşük olduğunu ifade etti. 

NEDEN BERLİN?

Bu koleksiyonun geniş kitleler tarafından görülmesini isteyen de Ungar ailesi, koleksiyonun nasıl ve nerede sergileneceği konusunda araştırmalar yaptıktan sonra Berlin'i seçmiş. Edmund de Ungar'ın oğlu Richard de Ungar, İngiltere'de İslam eserlerinin bulunduğu bir çok müze olduğunu, bunun için İngiltere yerine Almanya'yı, Berlin'i tercih ettiklerini, Berlin'de koleksiyonun daha çok dikkat çekeceğini kaydetti. Beş yıl süren görüşmelerin ardından da, koleksiyonun Berlin'deki İslam Eserleri Müzesi'nde sergilenmesine karar verildi.

KÜLTÜRLERARASILIĞA DOĞRU

Berlin Devlet Müzeleri Genel Müdürü Michael Eissenhauer, bu koleksiyonun İslam Eserleri Müzesi'nin yanı sıra kültürelerarası diyaloğun güçlendirilmesine de katkı sağlayacağını dile getirdi. İslam kültürünün yüzyıllardan bu yana Avrupa kültürünün de bir parçası olduğunu öne süren Eissenhauer, bu koleksiyonun İslam eserlerine ve İslamiyet'e dair bilgileri derinleştireceğini belirtti. Koleksiyonun, İslam sanatı üzerine çalışmalar yapan bilim insanlarına da açılması öngörülüyor.

Koleksiyon, Berlin Bergama Müzesi'nin bünyesinde yer alan İslam Eserleri Müzesi'nde ilk etapta 15 yıl süreyle sergilenecek. Ancak bu sürenin 40 yıla kadar uzatılması planlanıyor. "Keir Koleksiyonu, İslam Eserleri Müzesi'nde Aralık ayından itibaren görülebilecek.

KOLEKSİYONCU DE UNGAR

Budapeşte doğumlu Edmund de Ungar, İkinci Dünya Savaşı sonrasında göç ettiği İngiltere'de avukat olarak çalışırken, babadan kalma geleneği, koleksiyonculuğu devam ettirir. Önce Ortadoğu'dan kıymetli halıları toplayan de Ungar, 1958 yılından itibaren İslam eserleri ile ilgilenmeye başlar. Orta Asya'dan İspanya'ya kadar dünyanın farklı yerlerinde İslam eserlerini toplayan 91 yaşındaki de Ungar, İslam sanatı hakkında incelemeler yaparak, koleksiyondaki parçaları özenle seçer. Böylelikle, İslam sanatı açısından büyük önem taşıyan "Keir Koleksiyonu" oluşur.

Kaynak: Deutsche WelleYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş