Doğu Türkistan'daki olayların gerçek nedeni | Asya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:26, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
Güncelleme: 16:11, 08 Temmuz 2009 Çarşamba

  • Paylaş
Doğu Türkistan'daki olayların gerçek nedeni
Doğu Türkistan'daki olayların gerçek nedeni

Doğu Türkistan'da meydana gelen olayların asıl neden hakkında ilginç bilgiler ortaya çıktı.Mehmet Güner / Dünya Bülteni - Haber Merkezi

Doğu Türkistan'da dördüncü gününe giren katliam hakkında, dünya halen sağlıklı bir bilgi sahibi değil. Resmi açıklamalarda bölgede 156 kişinin öldüğü belirtilirken, Uygur Bölgesi'nden kaynaklar ise binlerce kişinin hayatını kaybettiğini söylüyor.

Uygurlara uygulanan şiddet olaylarında ölen ve yaralananların sayısı hala tam olarak bilinmezken, internet aracılığıyla dünyaya sesini duyurmaya çalışan Uygur Türkleri'nin ellerindeki bu son seçenek de yasaklandı.

Youtube ve twitter gibi sitelere girmek tamamiyle imkansız hale geldi. Bölgede olup bitenleri en iyi bilenler ise bölgeyle bir şekilde irtibatını sürdüren sivil toplum örgütler oluyor.

Bölgede çıkan olayların asıl nedeni hakkında bile sağlıklı bilgi edinilemedi şu ana kadar. Dünya Bülteni'ne konuşan Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Alimcan Ataullah, Çin'deki olayların çıkış nedeni ve sonrasında basına tam olarak yansımayan gelişmeleri anlattı.

ÇİN'DEKİ OLAYLARIN ASIL NEDENİ

Derneğin Genel Sekreteri Ataullah, konuyla ilgili olarak şimdiye kadar bilinmeyen önemli bilgiler verdi. Ataullah Dünya Bülteni'ne yaptığı açıklamada olayların ilk çıkış noktasına değinirken 20-25 yıllık bir uygulamadan söz etti.

Çin yönetiminin Uygur Türklerinden genç kızları "zorunlu meslek edindirme" adı altında iç bölgelere götürerek köle gibi çalıştırdığını hatırlatarak olayların çıkış nedenini şöyle anlattı: "Bu uygulamalar sırasında henüz evlenememiş genç kızlarımıza köle gibi davranıyorlardı. Bazıları otellerde, bazıları askeri yerlerde çalıştırılıyorlardı. Oradaki genç kızlarımız evlerine, ailelerinin yanına geri dönemiyorlardı. Birçoğu orada intihar etmişti. Son olarak 6 Haziran'da o bölgelerdeki bir oyuncak fabrikasında çalışan genç kızlarımızdan bir iki tanesine saldırı düzenleniyor. O sıra orada bulunan Uygur Türkü öğrenciler de olaylara müdahale etmek istedi. Bu sırada büyük kavgalar yaşanmış. Sonra polis bunları ayırmış. Daha sonra gece yarısı 5-6 bin civarında sivil Çinli bunların çalıştığı yerlere baskı düzenlemiş. Burada neredeyse 300 tane Uygur dövülerek öldürüldü."

Alimcan Ataullah, Çin'in iç kesimlerindeki fabrikada çıkan olaylar sırasında ölen Uygur Türkleri'nin cesetlerine bile çok kötü muamele yapıldığını ifade ederek "ölen Uygurlar'ın üzerine işeyenler bile oldu. Bunların görüntüleri yayımlandı" dedi.

UYGURLARI AYAKLANDIRAN GÖRÜNTÜLER

Ataullah, Doğu Türkistan'daki olayların ise bu görüntülerin yayılmasından sonra başladığını söyledi.

Doğu Türkistan'daki protesto eylemelerini başlatanların ise çoğunlukla öğrenci olduklarını belirten Ataullah, "bunların çoğu öğrenci. barışçı bir eylem yapmak, oradaki olayları kınama istediler. Ama Çin polisi bunların üzerine ateş açtı. Bir çoğunu öldürdü" şeklinde konuştu.

Ataullah, Çin'in buradaki olaylara etnik çatışma görüntüs vermek için oradaki bazı sivilleri ayaklandırmaya, sivil polisleri olayların içine karıştırmaya çalıştığını ifade etti.

600 İŞÇİDEN HALA HABER ALINAMIYOR

Ataullah, Çin'in iç bölgelerinde kalan Uygur işçilerinden yaklaşık 600 tanesinden hala bir haber alınamadığını da sözlerine ekledi.

Genel Sekreter Ataullah, son olarak şu an Çin'in Doğu Türkistan kentlerinin sokaklarını işgal altında tuttuğunu belirterek, Uygur Türkleri'nin dışarı bırakılmadığını ancak Çinlilerin rahat bir şekilde sokaklarda dolaştığını ve Uygurlara saldırdığını söyledi.

İLGİLİ HABERLER:

Dünya Uygur kadınının fotoğrafını konuşuyor / FOTO

Yıldırım: Doğu Türkistan Endülüs olmasın!

Çin, G-8 zirvesine katılmaktan vazgeçti

ABD, Doğu Türkistan'daki olaylardan kaygılı

Doğu Türkistan'dan katliam görüntüleri-FOTO

Uygur işçilerin linç edildiği olay-VİDEO

Uygur kadınların feryadı/FOTO

Doğu Türkistan'ın tarihi seyri

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
çin malına boykot
kadir
ucuz ama kalitesis olan çin mallarını almayalım bu vahşete ortak olmayalım
09/07/2009, 13:08
3 Kuruş Ucuza Kalitesiz Mal
Ahmet Hasan
Çinlilerin ve bizdeki yerli işbirlikçilerinin,halkımıza yaptığı en kötü şey, kalitesiz ucuz çin mallarıyla ülkemizi istila etmeleridir. Bilinçli bir halk olarak dandik çin mallarından uzak duralım lütfen. Her aldığınız ürünün çıkış yerini kontrol etmeden almayınız. Made in PRC veya Made in China yazılı hiçbir ürünü almayınız lütfen. Dikkat ederseniz bu ürünlerin hiçbir hayati önemi yok. Çoğu oyuncak veya eğlence maksatlı ürünler. Tek yapılan dövizimizin Çin'e aktarılması. Bir de en korkuncu işsizliğin dizboyu olduğu ülkemizde çinli işçi çalıştırılmasıdır.Bu tür işyerleri ile iş yapmayınız. Çinliler köle çalıştırarak ve işgal altında tuttukları ülkelerin doğal kaynaklarını bedavaya kullanarak birçok ürünü ucuza maledebiliyorlar. Buna karşı durmak insanlık borcudur. Lütfen uyanalım artık. Çocuklarımızın eline teklikeli kimyasallar ile üretilmiş çin malı oyuncakları tutuşturmayalım.
09/07/2009, 11:49