Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


21:14, 25 Nisan 2018 Çarşamba
Güncelleme: 12:20, 06 Ağustos 2009 Perşembe

  • Paylaş
Güney Akım Projesi nedir?
Güney Akım Projesi nedir?

Türkiye ile Rusya'nın yakınlaşmasına vesile olan Güney Akım projesi iki ülkenin geleceği açısından son derece önem arz ediyor.

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güney Akım'ı dünya projesi olarak tanımlayan Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Sergei Ivanovich Shmatko, Ankara'nın projede ortak veya transit güzergah olarak yer almasını istediklerini bir kaç kez tekrarlayarak bu konudaki ciddiyetlerini ortaya koydu. Peki Rusya'nın daha önce Türkiye'yi pas geçmeyi bile düşündüğü Güney Akım projesi nedir?

Güney Akım Doğalgaz Projesi, birincisi Rusya'nın dünyanın en büyük doğalgaz boru hattı olan Nabucco'yu devre dışı bırakmak ikincisi ise sürekli sorun çıkaran Ukrayna'yı pas geçmek için ortaya attığı bir projedir. Hattın, Türkiye'nin, Karadeniz'deki ekonomik alanı olarak tanımlanan egemenlik sahasından geçmesi söz konusu. Türkiye, Karadeniz'de sismik araştırma yapmayı talep eden Rusya'ya sıcak bakıyor.

Rusya bu projeyle Orta Asya'daki Doğal Gaz'ı kendi eliyle Avrupa'ya taşımayı ve böylece enerji koridorunun en büyük söz sahibi ülkesi olmayı hedefliyordu. Ancak buna rağmen Nabucco projesi için gereken tüm girişimler başlatıldı, anlaşmalar yapıldı, imzalar atıldı. Nabucco'nun en önemli ortaklarından biri de Türkiye oldu. Rusya, daha önce Güney Akım'da görmek istemediği Türkiye'yi bu adımdan sonra Güney Akım'da görmek istediğini Ankara'ya bildirdi. Ankara ise Rusya'nın bu önerisini kullanmayı hedeflereyerek Rusya'ya evet dedi. Ankara'nın en önemli hedefi Rusya ile arasındaki diğer konuları bu vesile ile çözüme kavuşturmak. Bunun için bu günlerde Ankara'da yoğun bir Ankara-Moskova trafiği yaşanıyor. Türkiye'nin Nabucco'ya katılması Rusya'da "Güney Akım hayali bitti" söylentilerine neden olmuştu. Hatta, Erdoğan'ın Rusya'yı Nabucco'ya davet etmesi bu düşünceyi perçinlemişti.

Güney Akım Projesi'ne göre Rus doğalgazı, Rusya'dan başlayıp Karadeniz'in ikibin metre altından Bulgaristan'a ulaşıp buradan iki kola ayrılacak.

Birinci kol Yunanistan üzerinden İtalya'ya, ikinci kol ise Sırbistan ve Macaristan üzerinden geçerek Avusturya'nın Baumgarten limanına ulaşacak.

Rusya hâlihazırda Avrupa'nın en büyük gaz tedarikçisi durumunda. Avrupa bugün enerji ihtiyacının yüzde 50' sini ithal etmekte ve tahminlere göre bu rakam 2030 yılına kadar yüzde 70'lere ulaşacak.

Geçtiğimiz yıllarda Rusya ile Ukrayna arasında çıkan gaz krizleri Avrupa ülkelerini alternatif gaz yolları aramaya itti. Rusya'dan Avrupa'ya giden gazın yüzde 80'i Ukrayna üzerinden geçmekte.

Yeni projede ise Güney Akım doğalgaz boru hattı Rusya'nın Novorossiysk limanından, Bulgaristan'ın Varna limanına ulaşacak.

Karadeniz'in altından geçecek hattın Türk karasularını kullanacak. Bu konuda büyük oranda anlaşma sağlandığı ifade ediliyor. Türkiye'nin projede ortak mı yoksa transit ülke olarak yer alacağı henüz belli değil. Türkiye Enerji Bakanı Taner Yıldız bu konu hakkında "fizibilite çalışmalarından sonra konu netleşecek" demişti.

2013 YILINDA BİTECEK

Rusya projeyi 2013 yılına kadar tamamlamayı hedefliyor. Doğalgaz ulaşımında transit ülke bağımlılığını azaltmak isteyen Moskova, hattın genişletilen yeni versiyonu ile yıllık 63 milyar metreküp doğal gaz sevkiyatı gerçekleştirecek. Projenin toplam maliyetinin 25 milyar euro olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Uzmanlar, Türkiye ile Rusya arasında herhangi bir anlaşmanın Samsun-Ceyhan'ın Türkiye'nin enerji terminali tezini perçinleyeceğini vurguluyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş