Alman silahları Afgan karaborsasında satılıyor | Avrupa | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:31, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
Güncelleme: 13:52, 13 Ekim 2009 Salı

  • Paylaş
Alman silahları Afgan karaborsasında satılıyor
Alman silahları Afgan karaborsasında satılıyor

Alman ordusunun Afgan polisine verdiği silahların ülkenin karaborsasında satıldığı ortaya çıktı.

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman ordusunun miadını doldurmuş tabancaları Afgan polisine verilmek üzere Almanya'dan Afganistan'a gönderildi. Federal Savunma Bakanlığının gönderdiği 10.000 adet tabancanın yarısının nerede olduğunu kimse bilmiyor. Ancak eski silahların Afganistan'a gönderilmesinden kısa bir süre sonra Afgan silah pazarlarında Alman tabancalar satılmaya başlandı.

Almanya'nın resmi radyolarından NDR'in yaptığı araştırmalar sonucu Walther P-1 marka silahların Afgan karaborsasında 1600 dolar karşılığı satıldığı ortaya çıktı. NDR'in verdiği bilgilere göre Afgan ordu mensupları ve görevinden ayrılmış veya atılmış polisler, hiç kullanılmamış Walther P-1 marka elli yıllık silahları yüksek fiatlarla satıyorlar. Birleşmiş Milletler yetkililerinin verdiği bilgiye göre her yıl dört polisten biri işini bırakıyor.

Alman silahları sadece Kabil'de değil Alman askerlerin konuşlandırıldığı Kuzey Afganistan'da ve Pakistan pazarlarında da bulunabiliyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş