Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


23:16, 20 Nisan 2018 Cuma
Güncelleme: 16:42, 16 Ekim 2009 Cuma

  • Paylaş
Sırp subaya Bosna katliamı cezası
Sırp subaya Bosna katliamı cezası

Sırp ordusu subayı Bosna'daki soykırımda oynadığı rol nedeniyle 30 yıl hapis cezası aldı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bosna'daki savaş suçları mahkemesi bir Sırp ordusu eski subayını 30 yıl hapse mahkum etti.

Binlerce Bosnalı'nın katledildiği Srebrenitsa'da görev tapan Milorad Trbic soykırım suçundan beraat ederken, 51 Bosnalı'yı öldürdüğü belirtilen Sırp subaya 30 yıl hapis cezası verildi.

Mahkemenin kararında, 51 yaşındaki Milorad Trbiç'in "Srebreniça'da yaşayan ve savaşabilecek durumdaki tüm Müslüman erkekleri yakalamak, alıkoymak ve yargısız idam etmek amacıyla hareket eden suç örgütüne katıldığı gerekçesiyle soykırımdan suçlu bulunmuştur" ifadesi vurgulandı.

Trbiç, Srebreniça katliamı sırasında, doğudaki Zvornik'te Bosnalı Sırp güçlerine bağlı askeri polis bölüğünün başındaydı. Trbiç'in tutukluların bir araya getirilerek öldürüldüğü bölgeleri seçtiği belirtiliyor.

Karara göre Trbiç, toplu mezarlardaki cesetlerin çıkarılarak, suçun büyüklüğünü gizlemek amacıyla farklı yerlere gömülmesine de karıştı.

-SREBRENİÇA KATLİAMI-

11 Temmuz 1995 tarihinde Srebreniça'yı koruyan Hollandalı BM askerlerinin, Bosnalı Sırpların kasabayı ele geçirmesine göz yummasının ardından bir hafta süren katliamda, kasabada aralarında yetişkin erkek ve erkek çocukların da bulunduğu 8 bin kadar Müslüman Boşnak öldürülmüştü.

Katliamın sorumlularından Radovan Karaciç uzun yıllar bulunamamış, 13 yıl firari yaşayan eski Sırp lideri Temmuz 2008'de yakalanmıştı. Katliamın diğer sorumlusu Ratko Mladiç ise hala kaçak durumda.

Uluslararası Adalet Divanı, 2007'de katliamı, soykırım olarak nitelendirmişti.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş