Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


06:29, 21 Mayıs 2018 Pazartesi
Güncelleme: 09:31, 14 Kasım 2009 Cumartesi

  • Paylaş
BM: ABD evsizlerini düşünmüyor
BM: ABD evsizlerini düşünmüyor

BM Barınma Hakkı Raportörü, ABD gibi zengin bir ülkenin evsizlik sorununu çözmeyi düşünmemesini büyük bir utanç olarak niteledi.Birleşmiş Milletler'in (BM) Yeterli Barınma Hakkı Özel Raportörü Raquel Rolnik, ABD'de 7 kentte evsizlik ile ilgili yaptığı denetimlerin ardından sözlü raporunu sundu.

Solhaber'in Guardian'a dayandırdığı haberde son derece sert değerlendirmelerde bulunan Rolnik, Amerikan hükümetini bankaları ve holdingleri kurtarmaya milyarlarca dolar ayırırken derinleşen evsizlik krizini görmezden gelmekle suçladı. Rolnik, ABD kadar zengin bir ülkenin kendi vatandaşlarını evsizlikten ve standardın altında aşırı kalabalık barınma koşullarından çıkarmak için para harcamamasını utanç verici bir durum olarak nitelendirdi.

Ülkede yaşanan evsizlik krizinin gerçek boyutlarından pek çok ABD vatandaşının dahi haberdar olmadığını, hükümetlerin barınma ve yoksulluk sorunuyla hiçbir zaman yeterince ilgilenmediklerini vurgulayan Rolnik, ekonomik iyileştirme paketlerinde de evsizlik sorununa yönelik hiçbir adım bulunmadığını kaydetti. Rolnik, "Bu durumdan en fazla zarar gören de çok düşük gelirli olan kesimler, özellikle Afrika ve Latin Amerika kökenliler, yerliler ve diğer göçmen topluluklar" dedi.

"Bana 'Barınma insan hakkı değildir' dediler"

Brezilyalı bir şehir plancısı ve mimar olan BM Özel Raportörü Rolnik, İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesine çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Gezileri öncesinde ABD'nin konuyla ilgilenen devlet bakanlığına yaptığı ilk ziyarette kendisine açıkça "Yeterli barınma bir insan hakkı değildir" denildiğini aktaran Rolnik, "ABD'nin ve Avrupa'daki İngiltere gibi ülkelerin bir zamanlar gayet sağlıklı çalışan bir konut politikasının olduğunu öğrendiğimde hayrete düşmüştüm. Bu politikaların rafa kaldırılmasıyla, doksanlara doğru durum git gide kötüleşmiş. Ardından ise bu finansal kriz ve konut krizi patlak verdi. Tüm bunlar birbirine bağlı şeyler" dedi.

Rolnik, gözlemlerine ilişkin sözlü raporunu, ABD'nin ilgili devlet bakanlığına sundu. Bakanlığın bir ay içinde yanıt vermesi gerekiyor. Bunun ardından, Rolnik nihai raporunu 2010 başında BM İnsan Hakları Konseyi'ne yazılı olarak ibraz edecek. George W. Bush döneminde, Rolnik'in ülkeyi ziyaret etmesine dahi izin verilmemişti.


Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş