Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:37, 23 Nisan 2018 Pazartesi
Güncelleme: 15:54, 01 Aralık 2009 Salı

  • Paylaş
Meclis'e DTP'liler hakkında suç dosyaları akıyor
Meclis'e DTP'liler hakkında suç dosyaları akıyor

DTP milletvekilleri hakkında Meclis'e gelen fezleke sayısı, 384'e çıktı.


Okan Haksever / Ankara - Dünya Bülteni

Milletvekillerinin işledikleri suçlarla ilgili dokunulmazlıklarının kaldırılması ve yargılanma taleplerini içeren fezlekeler doldu taştı. 22'inci Dönem'de 298 olan dokunulmazlık dosyalarının sayısı 523'e ulaştı ve ilk Meclis'ten bu yana en yüksek düzeyi buldu. 523 dosyanın bir kısmı dönem sonuna bırakılırken, 445 dosya da fezlekelerin ilk ele alındığı yer olan Adalet-Anayasa Karma Komisyonu'nda işlem görmek üzere bekliyor. 22'inci Dönem'de olduğu gibi bu dönemde de kimsenin dokunulmazlığı kaldırılmayıp; dönem sonuna bırakılacak.

DTP'nin 21 vekili var ama...

Dokunulmazlık fezlekelerinin sayısındaki artışın nedeni ise DTP'lilerin Meclis'e girmesi oldu. DTP'liler hem parti olarak hem de kişisel olarak en çok dosyayla açık ara önde gidiyor. Meclis'te bulunan 523 dosyadan 384'ü DTP'lilere, 131'i AK Parti'lilere, 53'ü CHP'lilere ait. Diğer dosyalar ise MHP, DSP ve bağımsızlardan oluşuyor.

PKK PROPAGANDASI

DTP'li milletvekillerinin en çok işlediği suçlar arasında 114 dosya ile "PKK Kongra-Gel propagandası yapmak" birinci sırada yer alırken; ikinci sırada ise 72 dosya ile Seçim Yasası'na muhalefet suçu geliyor. 32 kez suç ve suçluyu övüp, 30 kez terör örgütü propagandası yapan milletvekilleri 28 kez de Siyasi Partiler Yasası'na aykırı fiillerde bulundu. 38 kez görevi ihmal ve kötüye kullanma suçunu işleyen milletvekilleri, 35 kez de Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet ettikleri iddiasıyla suçlanıyor.

Rekor Ayna'da

Dokunulmazlık fezlekelerinde de yine DTP'li milletvekilleri önde. DTP Genel Başkanvekili ve Mardin Milletvekili Emine Ayna'nın 34 dokunulmazlık dosyası bulunuyor. Ayna'yı 32 dosya ile DTP Van Milletvekili Özdal Uçer takip ediyor. DTP Genel Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk'ün ise 23 dokunulmazlık dosyası var. DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici'nin dosya sayısı 29.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş