Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


16:51, 22 Mart 2018 Perşembe
18:18, 03 Eylül 2017 Pazar

  • Paylaş
Telaferli Türkmenler geri dönmek için gün sayıyor
Telaferli Türkmenler geri dönmek için gün sayıyor

Terör örgütü DEAŞ saldırıları nedeniyle Irak'ın Kerkük kentine sığınan Telaferli Türkmenler evlerine dönmek istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk Kızılayı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kerkük'e bağlı Yahyava köyünde kurulan kampta yaklaşık 3 yıldır zorlu şartlar altında hayata tutunmaya çalışan Türkmenler, Telafer'e geri dönmek için gün sayıyor.

Telafer'e bağlı İyaziyye nahiyesi Muhtarı Mustafa Kasap, "Bu bayram, geçenkilerden farklı. Telafer kurtarıldı, evimize geri dönelim istiyoruz." dedi.

"EVİMİZİ BULAMAYACAĞIZ"

Yaşanan çatışmalar nedeniyle evlerin büyük bölümünün yerle bir edildiğine dikkati çeken Kasap, "Dönelim istiyoruz ama birçoğumuzun evi harap oldu. Dönünce evlerimizi bulamayacağız." diyerek, Telafer'in, alt yapı çalışmaları ve evlerin yeniden yapımına ihtiyaç duyduğunu sözlerine ekledi.

Telaferli Galip Mustafa da "Evimize bugün dönmemiz yarından daha iyidir." ifadelerini kullandı.

"Herkesin kendi vatanı daha güzeldir." diyen Mustafa, kendilerinin işlerine ve çocukların da okula dönmesini beklediklerini söyledi.

İyaziyye'den Aziz Muhammed de kampta sabırlarının tükendiğini dile getirerek, evlerine dönmek istediklerini belirtti. Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş