Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


21:31, 20 Nisan 2018 Cuma
19:30, 01 Kasım 2017 Çarşamba

  • Paylaş
IKBY'nin Suriye'ye geçiş noktası Peşmerge denetiminde
IKBY'nin Suriye'ye geçiş noktası Peşmerge denetiminde

IKBY'nin Suriye'ye "geçiş noktası Fişhabur" Peşmerge denetiminde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ve Suriye arasındaki gayriresmi sınır kapısı Fişhabur'un açık olduğu, kontrolünün de Peşmerge'de bulunduğu bildirildi.

Dicle Nehri üzerinde yer alan 1991'den bu yana IKBY'nin denetimindeki Fişhabur'da bulunan Peşmerge yetkilileri, AA muhabirine yaptıkları açıklamada söz konusu geçiş noktasının kendi kontrollerinde olduğunu ve henüz Irak güçlerinin bölgeye intikal etmediğini iddia etti.

Fişhabur'dan Suriye'ye geçişlerin de normal bir şekilde devam ettiğini belirten yetkililer, Kerkük'e askeri operasyonun düzenlendiği 16 Ekim'den bu yana Fişhabur'da herhangi bir askeri hareketliliğin olmadığını söyledi.

Duhok vilayeti sınırları içinde yer alan Fişhabur, Irak-Suriye arasındaki Rabia Sınır Kapısı'nın kısa bir süre önce Irak güçlerince kontrol edilmesinden sonra Kürt Bölgesi'nin Suriye'ye açılan tek kapısı konumunda bulunuyor.

 

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş