Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


21:35, 20 Nisan 2018 Cuma
12:21, 06 Kasım 2017 Pazartesi

  • Paylaş
Irak Federal Mahkemesi'nden 'IKBY' kararı
Irak Federal Mahkemesi'nden 'IKBY' kararı

Irak Federal Mahkemesi, IKBY'nin bağımsızlık referandumuna ilişkin kararını açıkladı. Mahkeme, anayasanın ülkedeki hiçbir bileşene ayrılma hakkı vermediğini belirtti.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Federal Mahkemesi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) bağımsızlık referandumuna ilişkin, 'ülkedeki bileşenlerin ayrılma hakkının bulunduğuna dair anayasada bir maddenin olmadığı'na yönelik karar aldı.

Irak Federal Mahkemesi Sözcüsü İyas Samuk, yaptığı yazılı açıklamada "Anayasanın 1. ve ilgili diğer maddeleri, Irak'ın birliğinin korunması gerektiğini belirtiyor. 109. madde de tüm kentlerdeki federal yönetimlere bu birliği muhafaza etme sorumluluğunu yüklüyor." ifadelerini kullandı.

Samuk şunları kaydetti:

"Federal Mahkeme buradan hareketle, 'ülkedeki bileşenlerin ayrılma hakkının bulunduğuna dair anayasada bir maddenin olmadığı' kararını almıştır." İlgili Konular ırak İyas Samuk
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş